להתקבל ללימודי רפואה תוך 4 חודשים בלי רקע מדעי ובלי 700 בפסיכומטרי: כך תגשימו חלום, תתקבלו לאוניברסיטה נחשבת באירופה ותקבלו ליווי מלא לאורך כל התואר

סטודנטים רבים היום נאלצים להילחם בשיניים כדי להתקבל ללימודי רפואה אקדמיים בישראל. לרוע המזל, גם על הטובים והמוצלחים שביניהם מערימים קשיים בלתי אפשריים, החל מתנאי קבלה מחמירים ולא הוגנים וכלה במחיר כלכלי גבוה לאורך שנות לימודים ארוכות ומתישות. יצאנו לבדוק עם ד"ר משה כהן, הבעלים של המכינה המובילה בישראל "מדיקל דוקטור" ללימודי רפואה באירופה, למה כל כך הרבה סטודנטים נמנעים היום מלעשות את הצעד האחד שיכול להשיג להם את הקריירה הנכספת ברפואה, ומה הם חייבים לדעת כדי לממש את החלום (רמז: זה הרבה יותר קל ונגיש משחושבים). הפרטים בכתבה

מור משרקי // 11.10.2023 // 11:25

מתוך מפגש תלמידים במדיקל דוקטור ישראל עם דיקן אוניברסיטת צ׳ראלס בצ׳כיה

"הגשמתי חלום להיות רופאה – כנגד כל הסיכויים," מספרת רחלי (שם בדוי), כיום בוגרת לימודי רפואה ובעלת רישיון אירופאי, אמריקאי וישראלי, "הגעתי ממשפחה חרדית שבה הדיבור על לימודים גבוהים בכלל לא מקובל. תעודת הבגרות שלי הייתה מינימלית מאוד, וכמובן שהמצב הכלכלי היה מכשול ענק בכל מה שקשור ללימודים. אבל בעזרת אנשים טובים, מורים מקצועיים ומכינה אחת ששינתה לי את החיים – הגשמתי את החלום, בענק!"

בתמונה: בוגרת מדיקל דוקטור בסיור תואר ללימודי רפואה באירופה

מצב הרפואה היום אינו מזהיר, בלשון המעטה. קריירה רפואית היא אמנם נחשקת בעיני רבים, אך הרגולציה בארץ, בייחוד של המוסדות להשכלה גבוהה, אינה מאפשרת גם לטובים שבטובים להתקבל ללימודי הרפואה.

"מתעסקים בטָפֵל במקום להתמקד בעיקר," אומר ד"ר משה כהן, בוגר לימודי רפואה באירופה, מרצה אורח באוניברסיטאות בעולם והבעלים של המכינה המובילה בישראל 'מדיקל דוקטור' ללימודי רפואה בחו"ל, "במקום לתת לאנשים טובים את הכלים להיות רופאים טובים, שמים להם על המצח תווית של פחות מ-700 בפסיכומטרי."

'מדיקל דוקטור', המכינה הגדולה בארץ והיחידה שמתהדרת במעטפת שירותים מלאה כמו ליווי מלא לאורך כל שנות התואר, ייעוץ קבלה לאוניברסיטאות בחו"ל, טכניקות לימוד ייחודיות ואפילו מורה זמין לשאלות 24/7, פועלת בתחום למעלה מ-18 שנה ומתחזקת אלפי בוגרים שמצויים כיום בחזית עולם הרפואה, בישראל ובעולם.

משה, בוא נדבר ישר ולעניין: אם הקבלה כל כך קשה פה בארץ, למה לא ללמוד רפואה בחו"ל וזהו?

"זו שאלה מצוינת שאני עונה עליה מדי יום. אינספור סטודנטים מצוינים שחולמים להיות רופאים עוצרים את עצמם, תוך בזבוז של זמן וכסף, רק כי מוסדות הלימוד בארץ לא ערוכים להתמודד עם מה שהם באמת צריכים.

אז חשוב להבין קודם כל שיש כאן שני חסמים עיקריים, מאוד רלוונטיים ומובנים, הקשורים ללימודים אקדמיים בחו"ל: העניין הכלכלי והעניין המשפחתי-חברתי. 

מבחינה כלכלית, הרבה אנשים חושבים שיקר מדי ללמוד רפואה בחו"ל. אך האמת היא שבממוצע, שכר לימוד ומחיה באירופה הם סביב ה 75-80 אלף ש"ח, כאשר סטודנטים בתל אביב ובירושלים, גם עם שכר לימוד מסובסד, נאלצים לשלם הרבה יותר פשוט כי יוקר המחיה פה הוא בלתי אפשרי.

מעבר לזה, אפשר לדאוג לחסוך גם לפני הלימודים. המכינה של 'מדיקל דוקטור' באילת היא בעלת קונספט ייחודי מהבחינה הזאת, ועובדת במודל של Study, Work, Live. 

זה מאפשר לסטודנט ללמוד לקראת לימודי הרפואה בחו"ל, במקביל לעבודה מועדפת בתחום המלונאות הדואגת לו למגורים, אוכל, לינה וביגוד. 

כך מקבלים משכורת מהעבודה, מענק של העבודה המועדפת ועל הדרך חוסכים הוצאות אחרות של מחיה. זו אפשרות נפלאה למי שרוצים ללמוד רפואה בחו"ל ולהתכונן לבחינות הקבלה, ובמקביל להשיג סכום כסף מכובד שמספיק לממן את שנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה – אם לא יותר.

לגבי ההיבט המשפחתי-חברתי. זה בהחלט מרתיע לעזוב ללימודים ארוכים בחו"ל, אך אף פעם לא נמצאים באמת לבד. היציאה ללימודים בחו"ל היא בקבוצה גדולה ומאורגנת של ישראלים, קצת כמו צבא. 30-50 חבר'ה שלומדים באוניברסיטה אחת, נשארים בתוך קליקה סגורה ותומכת עם חיי חברה מצוינים לאורך כל שנות התואר.

שלא לדבר על כך שכבר מהשנה הרביעית קיימות רוטציות קליניות בישראל לפני שחוזרים להתמחות בארץ. זה באמת לא תקופה כל כך ארוכה הרחק מהבית – ובשביל הגשמת החלום לקריירה אמיתית ברפואה, זה שווה את זה.

ומה עם האנגלית? ללמוד תואר שלם, ועוד ברפואה, בארץ זרה, באוניברסיטה גבוהה ובאנגלית?!

"גם זה בהחלט חשש לגיטימי, אך הוא לא רלוונטי כי אנחנו מספקים קורס באנגלית מדוברת עבור כל הסטודנטים שעושים אצלנו את המכינה. כל הלימודים באוניברסיטאות באירופה מבוצעים באנגלית ואין שום קושי בהקשר הזה."

אוקיי, אבל מה אם רוצים להתמחות ולעבוד ברפואה בישראל? למה שישימו על התואר האירופאי שלי?

"פעם אולי הייתה חשיבה כזו, אבל האמת היא שזה מזמן כבר לא תופס. התואר בארץ בעל-שם רק כי מאוד קשה להתקבל אליו, אבל מבחינת כל סטנדרט לימודי ומקצועי אחר, הוא לא מתעלה על האוניברסיטאות הגדולות והמובילות באירופה. 

ולראיה, אינספור הבוגרים שלנו שלמדו באוניברסיטאות באיטליה, צ'כיה, הונגריה, ליטא וקרואטיה, השתלבו בהתמחויות המבוקשות ביותר בקרדיולוגיה, גניקולוגיה, פלסטיקה ועוד, והפכו לרופאים מן המניין בבתי החולים המובילים בישראל."

אז איך אתה מסביר את זה שהרבה יותר קל להתקבל אליהן מאשר ללימודים בארץ? זה לא אומר שהרמה בהן הרבה פחות גבוהה?

"זו הסקה הגיונית אך שגויה. הרבה אנשים לא יודעים, אך למרות אחוזי קבלה גבוהים ללימודי רפואה באירופה, יש להן אחוזי נשירה גבוהים של 30-40% כבר בשנתיים הראשונות. 

בואי נגיד שלא חסרות מכינות שיצליחו להכניס אותך בקלות יחסית לאוניברסיטה באירופה ללימודי רפואה, אך הסיכוי שבאמת תצלחי את כל שנות התואר ותסיימי עם רישיון רפואי ביד – לא יהיה גבוה בכלל."

אבל הבנתי שיותר מ-92% מבוגרי המכינות של 'מדיקל דוקטור' כן מצליחים לסיים את התואר הרפואי בחו"ל, איך זה?

"יפה, זה לב העניין. ההצלחה שלנו לא מסתכמת רק בלהכניס את הסטודנט לאוניברסיטה, אלא לדאוג לו לאורך כל שנות התואר – עד שהוא עובר בהצלחה את המבחנים, כולל ההתמחויות והסטאז'. 

זה קורה בזכות הדברים שאנחנו מלמדים והצורה שבה אנחנו מלמדים אותם. למשל, הקורסים המקצועיים שלנו בכימיה, ביולוגיה, פיזיקה ואנטומיה הם מאוד ממוקדים לתחומים הרלוונטיים בלימודי הרפואה בחו"ל.

הכלים ללמידה שאנחנו מעבירים גם הם ייעודיים לצורת הלימוד וההיבחנות של האוניברסיטאות בחו"ל. למשל תכנון זמן נכון, אופני היבחנות בכתב או בעל פה, אסטרטגיות חכמות לניהול ידע ועוד.

צורת הלימוד אצלנו היא בדגש של הפשטת נושאים מורכבים. ברמה שהילדה שלי, בת 12, יכולה לשבת בשיעור ולהבין כל מילה שהמרצה מדבר. 

השילוב בין מיקוד מקצועי, כלים ללמידה ושיטת לימוד מנצחת הופכים כל אדם עם מוטיבציה ואהבת אדם בסיסית – לסטודנט מצוין לרפואה באוניברסיטה מובילה באירופה, בזמן מדהים של 4 חודשים בלבד."

וואלה. אז תוך 4 חודשים כל סטודנט כבר מוכן להתקבל ללימודי רפואה באוניברסיטה בחו"ל?

"יותר מזה, תוך 4 חודשים הוא יודע בדיוק לאן הוא מגיע – אחרי שהוא כבר היה שם בסיור מיוחד מטעם המכינה עם מי שהולכים ללמוד איתו שם.

זה עוד יתרון ייחודי של 'מדיקל דוקטור' שלא עושים במקומות אחרים, וחבל! כי מדובר באחד הדברים החשובים ביותר, לא רק כדי לבסס את הביטחון של הסטודנט אלא גם ביצירת הקשר עם המנהלה האוניברסיטאית בחו"ל.

'מדיקל דוקטור', בתור אחת מהוותיקות ביותר בתחום המכינות, בעלת קשרים חזקים עם האוניברסיטאות הכי טובות ללימודי רפואה בצ'כיה, הונגריה, קרואטיה, ליטא ואיטליה.

אנחנו מבצעים ייעוץ אישי לכל סטודנט ומניחים בפניו את שלל האופציות השונות לאוניברסיטאות – תוך התחשבות בהעדפות שלו – עם דגש על מיקום האוניברסיטה, כמות הישראלים הלומדים בה, תחומי ההתמחות שלה ועוד.

מעבר לזה, אנחנו גם בקיאים בכל תוכניות הלימוד של האוניברסיטאות בחו"ל, דרישות התואר שלהן ואופני ההיבחנות. זה הופך את המכינה שלנו למעורבת במיוחד גם הרבה אחרי הקבלה עצמה. 

יש לנו קבוצה חזקה מאוד של סטודנטים שנעזרים בנו בכל פניה וצורך גם בשנה השישית ללימודים, שלא לדבר על רוטציות קליניות שאנחנו מארגנים לסטודנטים וכן מבחני ה-Usmle לקבלת רישוי אמריקאי לרפואה."

באמת מעטפת שלמה שמסדרת את הקריירה הרפואית, מהקבלה לאוניברסיטה ועד השגת הרישיון הרפואי!

"בדיוק, החזון שלנו הוא לא 'רק' לעזור לסטודנטים להתקבל לאוניברסטיאות בחו"ל. המטרה היא הרבה יותר גדולה: להגשים חלומות, לעזור לאנשים טובים לעשות מעשים טובים ולשפר את כל פני הרפואה בישראל.

יש פה חד משמעית נבחרת חזקה מאוד של אנשים מצוינים ומוצלחים שבזכותם הרפואה בישראל יכולה להיות טובה יותר, וזה מבחינתנו הניצחון הכי גדול."

וואו זה נשמע ממש אפשרי, הרבה יותר ממה שחשבתי, עושה חשק ללמוד רפואה ולהגשים חלום!

"זו לגמרי המטרה. צעירים רבים היום לא מאמינים שהחלום אפשרי ולמעשה מוותרים עליו מראש, או נלחמים בטחנות רוח בלי להכיר את האפשרויות המדהימות של לימודי רפואה בחו"ל עם מעטפת תמיכה וליווי אישי.

אגב, זו לא רק 'בעיה' של ישראלים. אנחנו מכינים סטודנטים ללימודי רפואה מכל העולם ולא רק מישראל, ורואים את אותם קשיים גם בארה"ב. זה רק אומר כמה שהתחום הזה עוד צריך להתפתח, ואנחנו כאן כדי לגרום לזה לקרות.

זו לגמרי שליחות מבחינתי לעזור לקדם את תחום הרפואה, להביא אליו אנשים טובים ומקצועיים ובעיקר, להגשים חלומות – גם למי שחשב שזה לא אפשרי בעבורו."

תודה רבה ד״ר משה כהן, על הראיון המרתק והמלא בהשראה!

"שמחתי להתראיין, ואם אפילו אדם אחד שחשב לוותר על החלום ברפואה קיבל עכשיו תקווה, אני את שלי עשיתי."