בגיל 35+ עם 300,000 ש"ח פנויים? זה בדיוק הזמן להגדיל את ההון המשפחתי ולייצר עתיד כלכלי בטוח בעזרת השקעות חכמות בנדל״ן

עוד לא מאוחר מדי, גם בגילאי 35 ו-50 אפשר לסדר עבורכם עתיד כלכלי יציב ובטוח יותר, להגדיל את ההון המשפחתי ולעזור לילדים שלך (בלי שימתינו שתעזוב את העולם כדי לקבל את הבית בירושה…) והכל בזכות תכנון אסטרטגי של נדל"ן למגורים. למה זה כל כך חשוב ואיך זה קורה בפועל? התשובות בכתבה

מור משרקי 5.03.23 // 16:00

"השקעה זה צעד חכם, אבל חשבתי שאיחרתי את הרכבת", מספר אליהו (55, נשוי +3) מהרצליה, "אני ואשתי חסכנו סכומים יפים לאורך השנים, הילדים גדלו ועכשיו אנחנו תוהים איך נוכל לעזור להם כבר בשנים הקרובות בלי לחסוך מעצמנו את תענוגות החיים שנרצה בגיל הפרישה…"

המשבר בתחום הנדל״ן במדינת ישראל תופס משפחות רבות כשהן לא מוכנות: הילדים גדלים לתוך עולם תעסוקתי קשה, תנודות אינסופיות וחוסר ודאות אפילו בתחומים מבטיחים כמו בהיי-טק. הורים מאריכים שנים, חיים בבריאות עד 120 (כמעט) ומנסים לג'נגל בין עזרה כספית לילדים ובין איכות חיים ראויה בפנסיה.

המצב האבסורדי שנוצר הוא שילדים צריכים "להמתין" למותם של ההורים, כי רק כך יקבלו בירושה את הבית ויוכלו להקל במקצת על ההוצאות הנכבדות בשכר הדירה, בגידול הילדים ובשאר דרישות יוקר המחיה.

ובנינו- גם אנחנו רוצים לדעת שבגיל הפרישה, תהיה לנו הכנסה נוספת שתוכל לשמש אותנו כפנסיה עתידית.

"המצב שנוצר כיום הוא לא הגיוני, הורים רוצים ליצור לעצמם הכנסה נוספת לפנסיה, כי הם מבינים שפנסיה נורמלית ואיכות חיים לא תוכל להיות להם, אם רק יסתמכו על הפנסיה ממקום העבודה + הקצבת זיקנה מביטוח לאומי.

והאבסורד הוא, שזה עוד לפני שההורים שברוב המקרים היו רוצים לדעת שהילדים שלהם בעתיד יוכלו להיות מסודרים עבור דירה למגורים, כדי שלא יצטרכו לחיות בשכירות כל החיים, ולהיות נתונים לחסדיהם של המשכירים״

דידי, שהתחילה כבר בגיל 26 לבצע עסקאות נדל"ן מסבירה שהניסיון אמנם לימד אותה שטוב להתחיל מוקדם, ועדיין – אף פעם לא מאוחר מדי בשביל להרוויח. 

"הרבה פעמים שואלים אותי: ׳מתי הזמן הנכון להשקיע, כי כעת המחירים כבר גבוהים׳, אז אני אומרת "עכשיו", מה שיקר היום זול מחר, זהו משפט שאני לוקחת איתי שנים ואמר לי אותו אדם מבוגר שפגשתי בתחילת דרכי, הוא ראה את החששות שלי וכשדיברתי איתו על המחירים שהיו במגמת עליה ושאני מפחדת לקנות במחירים כאלה גבוהים, הוא אמר לי – בנדל"ן מה שתקני היום ביקר, בעתיד יהיה זול, ועם זה הלכתי, מבחינתי, רכישת נדל"ן, דירה להשקעה, היא לא רכישה שאמורה תוך שנה להניב לי רווחים, לא, זה לא עובד ככה, זוהי השקעה ארוכת טווח, לפחות 3-5 שנים, על מנת לראות רווחים יפים."

לדבריה: "גם בגילאי 40 ו-50 אפשר וצריך ליצור תכנון נדל"ן חכם לטווח של 3-5 שנים שיכול בכיף להגדיל את ההון, לרפד את הפנסיה בכמה מאות אלפי שקלים ולעזור כלכלית לילדים – בעודנו בחיים!"

שרון, עם כל הכבוד, דווקא עכשיו שוק הנדל"ן נמצא במצב הכי גרוע שלו, למה לי להיכנס לזה?

"אין ספק שהמצב היום רחוק מלהסביר פנים. היצע הדירות נמוך לעומת הביקוש שמרקיע שחקים, בנק ישראל מערים קשיים על משקיעים, הנגיד מעלה שוב ושוב את ריבית בנק ישראל בגלל האינפלציה, למרות שלפי כל הכלכלנים, דווקא ב 2024 הריבית עוד צפויה לרדת מחירי הדירות עולים בשל התשלום הגבוה שיזמים נדרשים להוציא על קרקעות, וגם העליה של המיסים ממש לא עוזרת.

כל הדברים הללו הם מקלות בגלגלים של המשקיעים בישראל, והכל כי המדינה מבינה ששוק הנדל"ן בוער ולכן רוצה שאנשים יחשבו פעמיים האם הם רוצים לקנות נכס, שישקלו אם זה שווה להם או לא."

אז איך אני יודע האם שווה לי לקנות נכס או לא?

"חשוב להבין, להשקעות בנדל"ן יש טווח רחב מאוד. המשקיע החכם צריך לשאול את עצמו: מה אני רוצה? לאן אני שואף להגיע? מהן המטרות שלי? איזה אפיק השקעה בנדל"ן יהיה הכי נכון והכי רווחי לי?

מי שחולם לשים 300,000 ש"ח ולצאת תוך שנה עם רווח של מיליון שקל מוכר לעצמו חלומות באספמיה. אנשים שבונים על 'פליפים' (הליך מהיר של קניה בזול ומכירה ביוקר) צריכים להחליף דיסקט.

מה שקורה היום זה שעם טווחי השינויים הגדולים והתנודות בשוק – הבטחונות של ההשקעה נמצאים דווקא בטווח הרחוק. רק שם התשואות יניבו לך רווח וזה הכיוון שהשוק הולך אליו".

שרון דידי בתכנית ״סודות הנדל״ן״ בערוץ 12

ואם הטווח הרחוק לא מתאים לי, בגילאי 50+ להסתכל 20 שנה קדימה זה קצת בעייתי, לא?

"לא צריך ללכת כל כך רחוק, נכון שרוב המשכנתאות הן ל-15, 20 וגם ל-30 שנה, אבל אפשר לתכנן אסטרטגיה שונה לגמרי שמותאמת לגיל ולצרכים שלך וליצור מפה נדל"נית שתניב לך רווחים תוך 3-7 שנים בלבד.

אני אתן לך דוגמה: לקוחה שלי שקנתה דירה 'על הנייר' בחדרה לפני 7 שנים במחיר של 1.375 מיליון ש"ח. תוך שנתיים וחצי הדירה נבנתה והשכירות משלמת את המשכנתה. היום שווי הדירה הוא 2.3 מיליון, כלומר שהיא כבר ברווח של כמעט מיליון ש"ח כמובן בהנחה שהיא תמכור אותה עכשיו. זה כוחו של הזמן."

אוקיי רווח של מיליון ש"ח ב-7 שנים זה בהחלט מעניין, אבל זה דורש הרבה התעסקות, לא?

"כשאתה לוקח ליווי לאורך כל התהליך – החל מהתכנון האסטרטגי, המימון וקניית הדירה וכלה במכירה ובמינוף הכספים להשקעות נוספות – זה לא באמת דורש מצדך התעסקות. 

ויודע מה? גם אם תצטרך לפגוש את השוכרים אחת לכמה שנים ולאסוף מהם את הצ'קים, זה שווה לך. בשורה התחתונה זה באמת המינימום שצריך לעשות כדי להשיג את מה שכל ישראלי היום חולם עליו: שקט כלכלי.

ואיך מגיעים לעתיד עם שקט כלכלי? הרי ההכנסה הממוצעת היום היא בערך 25,000 ש"ח למשק בית. כמה הפנסיה העתידית תהיה? שליש מזה, ועוד 2,000 ש"ח פלוס מינוס מביטוח לאומי. עם תנאי יוקר המחיה היום ועם איכות החיים שחולמים עליה בגיל פרישה – זה פשוט בדיחה.

לא חסרים אנשים שממשיכים לעבוד גם בפנסיה כי אין להם הכנסה אחרת. אני לא צריכה לספר לך כמה זה קשה לעבוד בגיל מבוגר, שלא לדבר על זה שבא לך לפרוש, לפנק את הנכדים וליהנות מהחיים. זה כסף שתצטרך אותו.

חשוב שאנשים יבינו שאי אפשר להתייחס לפנסיה בבחינת 'נגיע לגשר – נעבור אותו', תשאל כל אדם מעל גיל 70 הוא יגיד לך שמגיעים מהר מאוד לגשר. צריך לדאוג לזה כבר מעכשיו."

אבל למה דווקא עכשיו? אולי אני אחכה שהשוק יתייצב קצת ואז?

"אז יש לי בשורה בשבילך: כל דקה שאיבדת היא פחות כסף עתידי. שלא תבין אותי לא נכון, אני חושבת שגם בני 50 שמעולם לא קנו דירה להשקעה אלא רק למגורים, יכולים לעשות תכנון נדל"ן מדויק ומחושב ולסדר לעצמם יופי של עתיד כלכלי. אבל בהשקעות כמו בהשקעות, עדיף מוקדם ממאוחר – תתחיל עכשיו, תרוויח יותר אחר כך".

ומי יבטיח לי שבעוד שנה הערך של הדירה שאני קונה באמת יעלה?

"אני מבינה את החשש והוא נובע מכל התנודות בשוק וחוסר הוודאות והקורונה… אבל אנשים שוכחים שהיו מפלות כלכליות גם בעבר ובסופו של יום, כשאנחנו מדברים על השקעות לטווח של 3-5 שנים לפחות, הגרף תמיד מוצא את עצמו בעליה.

דבר נוסף חייבים להבין כאן: אתה רוכש נדל"ן לא רק בשביל עליית ההון – שסביר שתהיה – אלא גם כדי ליהנות מהכנסה קבועה מדי חודש. זאת בעצם הפנסיה העתידית שלך, אף אחד לא רוצה להגיע למצב שהוא חייב לעבוד אחרי גיל הפרישה."

אז קניה של דירה יכולה להבטיח לי את העתיד מבחינה כלכלית?

"זאת המטרה, לא רק לך, לכל המשפחה. הרבה אנשים שמגיעים אליי מספרים שהם שמו חסכונות בצד לכל ילד לטובת לימודים גבוהים. ואני אומרת להם: קחו את הכספים ששמתם עבור הילדים בחיסכון ותקנו איתם דירה.

בינינו, היום בשביל לימודים גבוהים לא צריך לחסוך. יש מלגות ויש הלוואות בתנאים טובים לסטודנטים. זה דברים בסכומים קטנים שאפשר להתמודד איתם. לעומת זאת, רכישת דירה דורשת היערכות מוקדמת. אם נרכוש דירה כבר היום בכספי החיסכון ששמנו לילדים – הערך של החיסכון יעלה הרבה יותר!

בנאדם בן 35-45 יכול לתכנן קרש קפיצה לילדים שיעזור להם עוד הרבה לפני שהוא כותב צוואה. אין סיבה שהילדים יחכו למותם של הוריהם כדי שאלו יורישו להם את הבית. תכנון נדל"ני מראש של קניית דירה או כמה דירות יכולה לסדר את המשפחה כולה. 

אם כולם יעשו את זה נגיע לעתיד טוב יותר, זה אוויר לנשימה לדור הצעיר. כרגע רק מי שיש לו הורים שעשו מהלכים חכמים בצעירותם יכול ליהנות מדירה, אבל אפשר לעשות את זה גם עכשיו! 

רק צריך להרים את הכפפה ולהחליט לעשות. לא לחכות, לעשות.
יש את המשפט שאני חוזרת עליו כל הזמן: אל תמתינו לקנות נדל"ן, תקנו נדל"ן ותמתינו."

אוקיי אני רוצה להבין איך זה קורה בפועל, איך השקעה בנדל"ן מייצרת לי רווח הלכה למעשה?

"הסוד הוא בתכנון, ביצירת מפה נדל"נית שמותאמת למטרות שלך. ברגע שקונים נדל"ן למגורים, השכירות משלמת את המשכנתה, ערך הדירה עולה עם השנים ובסופו של דבר יש לך ביד נכס ששווה הרבה יותר ממה שהשקעת בו. בבוא העת כשתחליט למכור אותו – תוכל ליהנות מהדלתא שהנכס עשה.

מגיעים אליי לא מעט אנשים שהוציאו את כספי שוק ההון שלהם, כך שהמשכנתה שהם לוקחים קטנה ונשארת להם הכנסה חודשית מההפרש שבין שכר הדירה למשכנתה.

יש כאלה שבמקום נכס אחד רוכשים כמה ואחרי מספר שנים מוכרים אחד מהם כדי לסגור את המשכנתה של הנכס השני. זאת כבר אסטרטגיה. יש כל מיני אסטרטגיות, המטרה של כל האסטרטגיות היא להתאים את ההשקעה למשקיעים ולמקסם את הרווח.

מחירי הנדל"ן מופקעים כבר היום – ולצערי זה רק הולך לעלות. מה שרואים היום זה כאין וכאפס למה שנראה בעוד שנתיים. הרכישה של נדל"ן תהיה נחלתם של עשירים בלבד וכל מי שלא עשו את המהלך כשהיה אפשר, כלומר עכשיו, הולך להצטער.

מגיעים אליי זוגות צעירים שאומרים לי: נחכה עוד שנה שנתיים, נחסוך קצת. ולמה? כי הם רוצים דירה ברמת גן. אבל מה, שנה שנתיים לא ישיגו להם פתאום 500-600 אלף שקל. 

לעומת זאת, אם קונים היום דירה על הנייר ב-1.5 מיליון ש"ח בפריפריה, הערך שלה יכול לעלות ב-300 אלף ש"ח ואף יותר תוך 3-5 שנים לפחות. איפה עוד תוכל להשיג כזאת השבחה של ההון האישי שלך?

אם תסתכל עשור אחורה תראה שהנדל"ן עלה 1-1.5% בשנה וזה היה נורמלי, אבל בשנים הקרובות צפויות עליות מטורפות של 5-7%, הרבה מעבר למצופה."

הון אישי זה אחלה, אבל אם אני רוצה לדאוג לפנסיה שלי, מה יעזור לי נכס ביד גם אם הערך יעלה? אני לא רוצה לקחת משכנתה עד גיל 80…

"אז בוא אני אחדש לך: קנית נכס, עלה לו הערך, מכרת אותו ויש לך כמה מאות אלפי שקלים ביד? עכשיו אתה יכול להכניס את הכסף למסלולים פיננסיים מיוחדים שירפדו לך את הפנסיה בצורה בטוחה ומבוקרת.

אתה קובע את כל התנאים ובגיל הפרישה נהנה מקצבה מוגדלת של עשרות אחוזים יותר מהסכום הראשוני שהיית צריך לקבל בפנסיה אילולא קנית את הנדל"ן ונהנית מהעליית ערך שלו. בגלל זה אני אומרת לאנשים: רוצים ליצור עוד הכנסה לפנסיה? אף פעם לא מאוחר מדי. 

לא צריך להחזיק את הנדל"ן ל-20 שנה או יותר אצלך, אפשר לקחת לתקופה מסוימת בשביל עליית הערך, להגדיל את ההון ולקבל קצבה משלימה לפנסיה דרך חברות ביטוח פרטיות. זה הכל תוצאה של תכנון נדל"ני אסטרטגי חכם, ואנחנו חייבים את זה! אם אנחנו לא נדאג לעצמנו – אף אחד לא ידאג לנו."

כל זה נשמע ממש טוב, אבל תכל'ס - זה באמת אפשרי היום עם יוקר המחיה וכל הקשיים מסביב?

"חשוב לי מאוד להדגיש: יש השקעות בישראל שבאמת לא עולות! כלומר שהמחיר שנרכש לא יעלה גם עוד 5 שנים. זה מצב ממש לא אידיאלי, לכן כשקונים נדל"ן חייבים לבדוק טוב טוב שיש פוטנציאל השבחה אמיתי, כזה שיגרום לערך לגדול גם אם בישראל לא ימשיכו עליות המחירים.

מהסיבה הזאת, כשאנחנו מלווים את המשקיעים שלנו, אנחנו בוחרים נכסים שאנחנו יודעים שיושבחו ללא תלות בטרפת המחירים בישראל. למשל בעזרת התחדשות עירונית, שכונות חדשות, פיתוח של תחבורה ועוד. 

וכמובן שכל מקרה לגופו. לא מזמן הגיע אליי זוג בשנות ה-50, היו להם 700,000 ש"ח פנויים להשקעה. ישבנו על תוכנית והגדרנו מטרות של פנסיה עתידית ועזרה לילדים. במקום לקנות דירה אחת במרכז עם משכנתה קטנה – הם רכשו 2 דירות בפריפריה עם השלמה ממינוף על נכס קיים מחברת הביטוח ודירה אחת נרשמה על שם הילד.

בטווח של 5 שנים הם יגדילו את ההון ב 400-500 אלף ש"ח כשהשכירות סוגרת להם את המשכנתה שלקחו בשביל הרכישה. דירה אחת ימכרו ואת הרווחים יוכלו להכניס לתוכנית פיננסית בשביל הפנסיה. דירה שניה ישאירו כדי לעזור לילדים בדיור וזה הכל בזכות הבחירה החכמה של הנכס עצמו."

וואלה! גם הגדלת הון, גם ריפוד הפנסיה וגם עזרה לילדים באמצעות השקעות נדל"ן למגורים… אפשר גם?

"כמובן! כל מה שאתה צריך זאת תוכנית אסטרטגית נדל"נית משלך. זה למעשה מפה כלכלית שתציג מה יש לך, מה ההתחייבויות, מה המטרות ואיך להגיע אליהן. 

לאחר צפייה בסדרת הסרטונים המיוחדת שהכנתי כל אחד יכול ליצור לעצמו את המפה הכלכלית של, אפילו אתה. אני מראה צעד צעד איך לבנות את הדרך שתוביל אותך לעתיד הפיננסי שרצית לך ולמשפחה. רצית להגדיל את ההון? לרפד את הפנסיה? לעזור לילדים בעודך בחיים? תכנון השקעות של נדל"ן למגורים הוא התשובה שלך."

רוצה ליצור תכנון נדל"ני אסטרטגי לעתיד שלך? לחץ כאן כדי לקבל את ההדרכה (סדרת סרטונים) >>>