"אחרי שהתרגלתי לחיות עם כאבי הגב, נולדתי מחדש!" - מה סוד הקסם של שיטת הפילאטיס השיקומי שמאפשרת חיזוק והפעלת שרירים ללא כאב כבר מהטיפול הראשון?

משנות ה-90 ולמרות הקידמה ברפואה, אנו רואים עליה מתמדת בכאבי גב ובכאבים כרוניים שונים בגוף. זה גורם לכך שאנשים רבים נאלצים "להתרגל לכאב" לאחר שניסו פתרונות רבים שלא היטיבו עם מצבם. איריס פילאטיס, בעלת קליניקה לפילאטיס שיקומי וטיפול בכאב, לדבריה, שיטה מוכחת מאפשרת להתעמל ללא כאב ולהביא לחיזוק השרירים ולריפוי מכאב, חוסר נוחות ומגבלת תנועה, גם אחרי שנים של סבל. אמת או אגדה? יצאנו לבדוק

מור משרקי // 02.09.2023 // 11:25

איריס פילאטיס, מדריכה בשיטת הפילאטיס השיקומי כבר יותר מ-11 שנה, מתעמלת לשעבר בענף התעמלות המכשירים. עברה התמחות בלימודי נטורופתיה, בפילאטיס שיקומי בשיטת Stott פילאטיס במרכז ההכשרה של דניאלה מלאך.

"לא האמנתי, תוך חודש וחצי נפטרתי מכאבי גב שסבלתי מהם במשך יותר מ-8 שנים!" מספרת אורית, בת 70 מנהריה, "אני יכולה לחזור להרים את הנכדים, ללכת לשחות בקאנטרי ולטייל בערב עם הילדים בלי להרגיש שאני מתפרקת. באמת נולדתי לחיים חדשים, וזה אחרי שחשבתי שכאבי הגב שלי רק ילכו ויחמירו וכבר ראיתי את עצמי מרותקת לכורסא בבית עד סוף חיי ומתקשה לבצע את פעולות היום יום.״

לפי מחקרים ונתונים רפואיים נמצא שככל שהגיל עולה, כך עולה בהתאם הסיכוי לכאבי גב כרוניים, בעיות של פריצות דיסק ובלט דיסק וכן מחלות של עמוד השדרה (שינויים מבניים בעמוד השדרה). רבים מאתנו מניחים שזה הגיוני שכשגופנו מתבגר  נחוש בכאבי גב, צוואר, ברכיים ,ירכיים ושורש כף היד, אך האמת שזה לא כך, הכאבים לא חייבים לפגוע באיכות החיים.

"מה שאנשים רבים לא יודעים," מגלה איריס, בעלת קליניקה  לפילאטיס שיקומי  וטיפול בכאב  במושב רגבה, "הוא שבאמצעות עבודה מותאמת אישית ושיטה מוכחת, אפשר להבריא מהכאב, לחזור להתעמל ולחיות כמו צעיר

גם אלה שבעקבות מחלה או פציעה השתנו חייהם, יכולים להיעזר בשיטת הפילאטיס השיקומי כדי לשפר את  בריאותם ואיכות חייהם ולחזור עד כמה שניתן לחיים רגילים. זה פשוט מחולל פלאים לגוף ולנפש וכל מי שהתנסה יגיד לך את זה".

טוב איריס, מתחת אותי מספיק, על איזה שיטה מדובר ומה כל כך מיוחד בה??

"מדובר בשיטה שנקראת 'פילאטיס שיקומי' והיא כוללת תרגילים ומכשירים מעולם הפילאטיס, בשילוב מספר טכניקות שיודעות לתת את המענה המדוייק למטופל ומביאות לתוצאות מדהימות של אימון ללא כאב כלל. 

זה מדהים, אנשים כל כך התרגלו לכאב, חיים איתו ומונעים מעצמם את כל הנאות החיים. תארי לך להיות מרותקת לבית בגלל כאבים, מתסכל, נכון? המטלות היומיומיות הופכות להיות מעיקות וקשות לביצוע.

זה מתחיל מלקום מהמיטה בבוקר וממשיך לישיבה ברכב, לזמן בעבודה, למטלות הבית ופעילויות חברתיות. אפילו לשבת על הספה לקרוא ספר כואב לך, או לעמוד ולבשל. איזה מן חיים אלה?

לעומת זאת, מספיק שהיית מקדישה שעה – שעתיים בשבוע לפילאטיס שיקומי, וכל החיים שלך היו נראים אחרת. חשוב להבין: פעילות גופנית משחקת תפקיד מכריע בשמירה על בריאות הגוף.

אנחנו רוצים כל הזמן לשמר פעילות, לעבוד גם על סיבולת, כח ושיווי משקל, לעבוד על הגדלת טווחי התנועה ועל מסת שריר.

אשמח לדעת איך בדיוק התנועה מרפאה? 

לפי היגיון פשוט. כאב נוצר כשנפגעים טווחי התנועה והיכולת לשלוט בשרירים. אחד מעקרונות השיקום הוא שינוי דפוסי תנועה שגויים כדי לחזק את השרירים מבלי לפגוע במפרקים וליצור גוף מאוזן שיכול לנוע בקלילות ובטבעיות ללא כאב".
 

אוקיי, אז איך פילאטיס שיקומי מחזק את מערכת השרירים?

"היופי הוא שהשיטה מתאימה לכל מטופל ולקשת רחבה של פתולוגיות ולכן מתאימה גם לשיקום פציעות שריר – שלד. כאבי ברכיים, צואר, גב, כפות רגליים, ירכיים.

מצבים כמו: טרשת נפוצה, פיברומיאלגיה, פרקינסון, אוסטאופורוזיס, הריון ועוד.הבסיס הוא פילאטיס בשיטת סטוט (Stott) שמטרתו לשקם את הגוף

איך זה קורה בפועל? באמצעות מכשירי פילאטיס ומגוון תרגילים, דרך לימוד נשימה נכונה המחנכת את הסרעפת ושרירי הליבה להתגייס בתיזמון הנכון, הזרמת  חמצן בצורה נכונה לתאי הגוף, כל אלה ועוד מובילים לשליטה מדויקת יותר בתנועה ובגיוס השרירים כך שהם מתחזקים בצורה אופטימלית. 

העומסים שהקשו על הגוף כבר לא מפריעים, והגוף יכול להתמודד ולנוע ללא כאב.

כך הטיפול משיג שני יתרונות מדהימים: הראשון, לא כואב לך! את יכולה לחזור לכל הפעילויות שעשית בעבר ויותר מזה – מערכות השרירים יודעות לעבוד בסנכרון, מה שאומר שתרגישי בריאה, חזקה ונמרצת. 

השני, הגוף מרגיש בריא, מה שמשפר לך את כל איכות החיים – את קמה רעננה משינה טובה בלילה וגם לאורך היום דפוסי התנועה הטבעיים של הגוף הופכים נינוחים יותר.

הכל בא לך בקלות, כך שאת מרגישה עצמאית יותר, לא צריכה להימנע משום פעילות ויכולה ליהנות מהחיים!"

איריס: "מגוון תרגילי תנועה בטווחי תנועה ללא כאב, מאפשרים חיזוק של מערכות הליבה של הגוף"

 

שניה, משהו לא ברור לי. אם כל תנועה קטנה כואבת לי, איך אני אעשה את תרגילי הפילאטיס?

"שאלה מצוינת. הרבה אנשים מכירים פילאטיס ויודעים שמדובר בפעילות גופנית בריאה אבל לא בטוחים שזה מתאים להם כיוון שהם סובלים מכאב. ברוב המקרים כאב נוצר בגלל דפוסי תנועה לא נכונים, או חוסר בתנועה.

כאן מגיע החידוש הענק של הפילאטיס השיקומי. השיטה הייחודית מאפשרת לעשות אימון פילאטיס שלם, כולל חיזוק והפעלת השרירים וייצוב הליבה ושאר הדברים הטובים שגורמים לך להיות אדם בריא וחזק יותר – בלי לחוש בכאב כלל".

נשמע מעניין, אז מה נעשה יחד?
תחילה נעשה יחד:
1. שיחת טלפון שבה נבדוק האם אנחנו מתאימים האחד לשני/ה.
2. פגישת איבחון ראשונית שבה נדבר אודות ההיסטוריה הרפואית,הרגלי היום יום,תחביבים
 ואורח החיים.
3. קביעת מטרות – לאן אנחנו רוצים להגיע.
4.מפגשים שוטפים לטובת השגת המטרות.

לא מדובר רק בטיפול לאחר מחלה או פציעה. השיטה מטפלת בשלד כמו גם בשרירי היציבה של הגוף, היא יכולה להקל על כאבים ולמנוע החמרה במצב.

להתעמל בלי כאב בכלל נשמע לגמרי בשבילי! אז איך זה קורה בפועל?

"קודם כל, אני מתשאלת אותך על כל ההרגלים והעיסוקים הרלוונטיים שקשורים לתנועה ולכאב שלך. כולל היסטוריה רפואית, מבדקי כאב ואבחון יציבה. בבדיקה פרטנית בקליניקה שלי אני מוצאת את עמדת המוצא שממנה נוכל להתחיל לתרגל ללא כאב, וזאת על ידי שימוש באביזרי פילאטיס הקיימים בקליניקה ותומכים היטב בגוף שלך כדי שנוכל להפעיל את השרירים ללא כאב כל הדרך לכיוון הריפוי. 

מכשירי הפילאטיס המגוונים ושלל האביזרים הקיימים מאפשרים לימוד מחודש של הגוף והמוח לגייס את השרירים בצורה נכונה ובזמן הנכון, כמו להפעיל גלגל שיניים משומן שהתנועה שלו זורמת וחלקה, בלי להתקע. 

חוסר התיזמון בין גלגלי השיניים הוא היוצר את הכאב. 

למשל השימוש בכדור גדול, מאפשר להפעיל שרירים ללא כוחות כבידה בעומס נמוך, ללא נשיאת משקל, בקצב איטי ובטווחי תנועה קטנים שלא מעוררים כאב. השרירים מתחזקים מהעבודה אך הגוף לא חש בכאב, זה עובד כמו קסם!

איריס פילאטיס - פילאטיס שיקומי

אבל מה אם כבר ניסיתי פיזיותרפיה וזה לא עזר לי? למה שדווקא הפילאטיס השיקומי הזה יעזור?

״בכל הנוגע לפציעות וכאבים, בשלב האקוטי של הפציעה הרופא יפנה לטיפול פזיותרפי.

פיזיותרפיה היא רק חלק מהתהליך והיא בדרך כלל מטפלת בשלב הכאב האקוטי.

בטיפול השיקומי אנחנו מסתכלים על כל הגוף כשלם ובודקים את הדפוסים שמובילים לכאב, שינוי בדפוסי התנועה ובמודעות הגופנית יובילו לריפוי הכאב ולשיפור משמעותי של איכות החיים.

בעצם בשיטת הטיפול אנחנו נרצה לטפל בסיבה האמיתית והשורשית שממנה נובע הכאב שהוא מעבר לפציעה וקשור גם בהרגלים, בתחושות ובמחשבות שלנו.״

 

חיים ללא כאב זה בדיוק מה שחיפשתי, אז תוך כמה זמן גם מחוץ לטיפול יפסיק לכאוב לי?

"כבר מהטיפולים הראשונים תחושי בשיפור בפעילויות היומיומיות שלך, בשינה ובירידה ברמות הכאב. זה כמובן תלוי במצב הראשוני שאיתו הגעת.

הרבה מהמטופלים שמגיעים אלי לטיפול פרטי בפילאטיס השיקומי, ממשיכים לתחזק את גופם בפעילות מונעת ומשמרת,כדי לאפשר לעצמם  להתקדם עם הגיל מבלי להרגיש את אותות הזמן.

כשאני רואה את התוצאות האלה אני באמת מרגישה שמחה, מטופלים מספרים לי שהם מרגישים חזקים יותר, בריאים יותר ומרוצים יותר. לא משנה מה הגיל שלך, זאת איכות החיים הכי טובה שאפשר לבקש, ממש להיוולד מחדש".

אוקיי זה נשמע מעולה, אז מה אני עושה כדי להתחיל תהליך טיפולי אצלך בשיטת הפילאטיס השיקומי?
"הצעד הראשון הוא ליצור איתי קשר.
ניתן להשאיר לי פרטים ממש כאן בטופס ואני אצור קשר בהקדם.

איריס תודה לך על הראיון המעניין, שמחתי לדבר איתך.
תודה רבה לך מור ואני מקווה שהצלחתי להעביר את המסר.