לעצב את הבית בעצמך, בקלות ולפי סגנון אישי? עכשיו גם את יכולה! השינוי שתמיד חלמת לעשות בבית - בקורס ייחודי ובלעדי של 4 מפגשים לבניית הזהות העיצובית האותנטית שלך

מי לא מכירה את זה? שנים שהבית צובר חפצים, רהיטים, שינויים חלקיים או מלאים, ובסוף הכל נראה כמו ״ערבוביה״ לא קשורה של עיצובים ומרגיש מבולגן, עייף וחסר אנרגיות. הפתרון הוא פשוט: לעצב את הבית בצורה אחידה ומקצועית, להכניס לתוכו חיים, רעננות ורגש שיוכלו לתת לו אווירה ואופי. אבל איך עושים את זה נכון? תפסנו את מעצבת הפנים המקצועית מעיין אביב וגילינו איך אפשר לעצב את הבית בצורה אותנטית ומדויקת, בלי שהעיצוב ייראה כמו עוד תמונה מעוצבת מהמדיה ובלי שהתקציב יחרוג מהמסגרת. התחקיר בכתבה

מור משרקי // 27.9.2023 // 11:25

מתוך כנס ״בוקר של בארכה״ של מעיונה

"הבית לא עבר שינוי אמיתי כבר תקופה. להחליף את המטבח לא עשה את האפקט והסלון מבאס ומיושן. גם הדקורציה החדשה במבואה מרגישה לא קשורה ומוזרה כשהחדרים של הילדים נראים אותו דבר כבר עשור.

הבית צריך להתאים לצרכים החדשים של המשפחה וגם שלי. במיוחד עכשיו כשהילדים גדלו, הבית הולך להיות איכות החיים שלי, אני חייבת להכניס אליו אנרגיות, רעננות, התחדשות, אופי, הוא חלק ממני!"

נשים רבות מתחילות להבין כי הבית הוא לא עוד אוסף רהיטים של שולחן, שטיח או ספה. הבית הוא מכלול שלם והעיצוב שלו הוא מה שמשפיע על הנוחות, על איכות החיים בו, על האינטראקציות המשפחתיות ואפילו על האישיות של כל אחד ואחת.

"עיצוב בית אותנטי הוא כזה שמכניס את הנשמה שלך לתוך החלל," כך אומרת מעצבת הפנים מעיין אביב (38) ומסבירה, "זה לא רק לצבוע, לאבזר או לסדר מחדש. זה תהליך פנימי של גילוי הזהות האישית שלך והגדרת הצרכים של הבית: מה חסר בו? מרחב, תשוקה, צבע? עיצוב הבית חייב לתת לזה מענה.

בית צריך לצמוח עם האנשים שבו, למלא אותנו השראה, לתת לנו לחוש זרימה. זה בדיוק מה שאני מכוונת אליו בעשייה המקצועית שלי, ועכשיו הידע הזה עומד להיות זמין לעשרות נשים בישראל בקורס הפרונטלי 'עיצוב אותנטי' שאני משיקה, ובו הן יקבלו כלים פרקטיים לבניית הזהות העיצובית של כל אחת ועוד הפתעות!"

מעיין אביב, "מעיונה", פועלת בתחום עיצוב הפנים כבר יותר מ-11 שנה ובעלת תואר ראשון B.Design של החוג לעיצוב פנים במכללה למנהל. מלבד רזומה מרשים של תכנון ועיצוב מאות חללים שונים למגזר הפרטי והעסקי, היא גם ייעצה, הדריכה ועיצבה לאלפי לקוחות לאורך השנים, נוסף על סדנאות והרצאות רבות שמעבירה בקביעות.

בתמונה: לפני ואחרי של בית מעוצב ע״י מעיונה בסגנון וינטאג׳

מעיונה, אני מתה לחדש את הבית. הכל בו מרגיש לי מאוס, חסר חיים ואפילו מדכא… מה עושות?

"בתור מעצבת פנים את כבר יודעת מה תהיה התשובה שלי. אבל בואי אני בכל זאת אפתיע אותך: יש מעצבות שיוציאו לך לוחות השראה, סגנון כפרי, סגנון מודרני, סגנון בוהו-שיק, סגנון ״וואט אבר…״

הסגנונות האלה יכולים להיראות נפלא בתוך מגזין או תמונה. אבל בתכל'ס? על הבית שלך, הם לא יישבו טוב. 

אגרטל מהמם יכול להיראות לא קשור ביחס לסגנון הבית, סידור חלל מסוים יכול להיות לא נוח לצרכים שלכם ועוד. זו לא חוכמה לקחת עיצוב אחר ו'להדביק' אותו על הבית שלך אם הוא לא משרת את האופי שלך והשימושיות של המשפחה."

 

אני מבינה מה את אומרת, אני לא רוצה עיצוב שהוא ״שבלונה״ או העתק-הדבק של אלף בתים אחרים, אלא משהו משלי…

"בדיוק. הבית שלנו הוא המרכז, הלב, השורש שלנו כנשים, כבנות זוג, כאמהות, כבעלות עסקים. לבית יש חלק עיקרי בעיצוב האישיות והמשפחתיות שלנו. בכל חלק בבית צריך להיות רגש, רובד, עומק. זה חלק מהמהות ומהזהות שלנו. 

 

לכן אני אומרת עזבי את לוחות ההשראה, את הטרנדים העיצוביים, את התמונות היפות במדיות השונות. את צריכה עיצוב בית שיביא אותך ואת האופי שלך, שישקף את הלב של המשפחה.

 

ובשביל עיצוב בית כזה – אנחנו צריכות להגדיר קודם כל את הזהות העיצובית שלך. להבין מי את? מה הייחודיות שלך? מה מתאים לך ברמה האנרגטית? איזה צבעים משתלבים לך הכי טוב? ומשם להתחיל."

טוב זה נשמע יפה, אבל אני לא בטוחה שאני ממש יודעת מה "הזהות העיצובית" שלי…

"נו, ברור. אף פעם לא עברת תהליך של עיצוב אותנטי, אז למה שתדעי?! זה אחד הדברים שכמעט לא קיימים פה בארץ לצערי, ואני מתעקשת עליו גם בעבודה שלי כמעצבת פנים וגם בסדנאות ובקורסים שלי.

אותנטיות זה שם המשחק. מי את, מאיפה באת, מה חשוב לך, מה את אוהבת – זה הבסיס. מתוך זה אפשר לגזור את פלטת הצבעים שמתאימה לך, הסגנון העיצובי, סידור החלל, צרכי הריהוט והאווירה בבית ועוד.

המשפחה שלי לדוגמה היא מרוקאית ושורשית מאוד, כך שהבית שגדלתי בו היה צבעוני, אקלקטי, חם, מלא אוכל טוב ומתובל. השורשים שלי הם מה שמגדירים אותי ומאפיינים גם את הבית שלי כיום.

זה בדיוק מה שמייצר בית. תחושה, אווירה, רגש. לכן הסלוגן שלי הוא 'בית זה לא מקום, זאת הרגשה' – וזה גם מה שאני מלמדת בקורס של 'עיצוב אותנטי', איך לגלות את עצמך ולגרום לבית להרגיש בית."

סקרנת אותי. אז במשפט אחד: מה בעצם עושים בקורס שלך?

"הקורס מתוכנן להיות בוטיקי ואינטימי, נהיה עד 15 נשים בלבד וניפגש פעם בשבוע לאורך חודש. בכל מפגש נעמיק את ההיכרות שלנו גם עם עצמנו וגם עם היסודות המקצועיים הפרקטיים לעיצוב פנים והלבשת הבית.

המפגשים מאוד מעשירים ומעניקים ידע, אבל מצד שני גם מעשיים. בכל מפגש נתרגל את היסודות העיצוביים על הבתים הפרטיים שלנו, ומפגש הסיום יהיה במרכז לצבע שם נבנה לעצמנו בפועל פלטת צבעים אישית!"

נשמע מגניב אבל אני לא רוצה להיות מעצבת פנים בסוף, רק ללמוד איך לעצב את הבית שלי…

"מצוין, על זה בדיוק מבוסס הקורס שלי. אני מנגישה את הידע המקצועי לקהל הפרטי, והדגש הוא קודם כל על מציאת הייחודיות והאותנטיות שלך בתוך כל העולם העיצובי.

בקורסים רגילים של עיצוב פנים לומדים לשרטט עם סרגל ולחשב קנה מידה. זה פונה למעצבות, מה שאת ממש לא צריכה. אולי קל לעבוד בתבניות, אבל זה לא ייתן לך את התוצאה שאת באמת רוצה, את הייחודיות.

בקורס 'עיצוב אותנטי' שלי אנחנו מעמיקות לסגנון האישי של כל אחת ואחת, צוללות אל סיפורי החיים ואל הבתים הקיימים, מזהות את הצורך של כל בית ומגלות את טביעת האצבע הסגנונית של כל משתתפת.

ברמה הפרקטית אנחנו מתרגמות את הזהות שלנו לטכניקות עיצוב, בונות פלטת צבעים אישית ולומדות להתנהל עם כלי תכנון שמקיף כל חלל בבית עם הדרישות העיצוביות שלו, המשימות שלו והתקציב שלו.

זה אמנם 'רק' 4 מפגשים, אבל זה בדיוק הכניסה שאת צריכה להבנת עולם העיצוב. את מקבלת ידע מקיף, גם מעשיר וגם פרקטי שיכול לשמש אותך למעשה לכל החיים, בכל פעם שתרצי לעצב ולחדש את הבית – תדעי איך כי תהיה לך שיטה."

באמת נשמע מקיף, אבל לעצב ככה את הבית 'קומפלט' בכל פעם יכול להיות עסק יקר מדי עבורי…

"תתפלאי לשמוע שזה יכול להיות פחות יקר ממה שאת חושבת! אפשר לעצב את הבית קומפלט בלי שזה יגיע בכלל לרף של 100-200 אלף שקלים, שהוא התקציב הסטנדרטי לעיצוב פנים מקצועי. 

זה מדהים לפעמים לראות איך בית נראה לגמרי אחרת פשוט מסידור שונה של חפצים. בקורס של 'עיצוב אותנטי' נלמד שאפשר לחדש, למחזר, להשאיר וינטג'. הזהות שלנו נשארת, רק משתדרגת.

מעבר לזה, כלי התכנון שאיתו אנחנו עובדות בקורס הוא כזה ש״נשען״ על התקציב באופן בלעדי. זאת החוכמה של עיצוב בית חכם, אנחנו עושות הכל בצורה מסודרת, מחושבת ומדויקת – כבר מההתחלה."

 

אה יופי, חשוב ללמוד לעבוד בתוך מסגרת של תקציב, אז אולי בעלי יהיה בסדר עם כל העניין…

"בטח שהוא יהיה בסדר! יותר מזה, הוא יידע שהנה אחרי כל כך הרבה שנים את עושה משהו בשביל עצמך ועושה אותו נכון, מההתחלה ועד הסוף. בלי התלהבות שעוברת אחרי רגע, בלי קפריזות, בלי בזבוז כספים.

אני אגיד לך, בינינו, המון נשים מגיעות אליי עם חשש מהתגובה של הבעל. אומרות שהוא לא מייחס חשיבות לעיצוב הבית ולכן כנראה יהיה נגד התהליך. לנשים כאלה אני אומרת: דווקא את צריכה לבוא אליי!

יודעת למה? כי כבר אני מבינה שהאישה לא מרגישה בנוח בבית שלה, שהיא חושבת שיש לבעל אמירה יותר חזקה ממנה או שאין שום תחושה ואווירה שהבית משרה על כולם וגורמת להם להיות נינוחים זה עם זה.

יש הרגל לשאול ולהתייעץ עם הבעל בכל דבר, וזה בסדר וראוי. רק צריך וחשוב גם להציג את הדברים נכון. זה לא שאת רוצה לעצב את הבית סתם כי מתחשק לך פתאום בלי סיבה, ממש לא. התא המשפחתי צריך את זה, הזוגיות שלכם צריכה את זה ואת כבת אדם צריכה את זה.

הקורס של 'עיצוב אותנטי' הוא תהליך רגשי עמוק שמגיע עד לשורש הנפש, למקורות שלנו, לעיתים גם לנוסטלגיה ובעיקר לדברים פשוטים שטמועים בנו: אהבה, קרבה, חיבור. 

זה הרבה יותר מעיצוב בית, ונשים שהיו אצלי בסדנאות ובכנסים סיפרו לי יותר מפעם אחת איך זה מילא אותן בהשראה ובאומץ להגשים דברים אחרים בחיים שהן רצו לעשות."

וואו, איזה מרגש! תשמעי, ממש עשית לי חשק לבוא ולעצב את הבית שלי מחדש!

"את מוזמנת באהבה רבה! מבחינתי, הקורס 'עיצוב אותנטי' הוא באמת מתנה לכל אישה לגלות את עצמה, לבנות סגנון עיצובי מקצועי ולהתחיל את השינוי האמיתי שהיא רוצה בבית. 

בית הוא לא מקום שבו 'רק' אוכלים, ישנים ורואים טלוויזיה. הבית מרפא אותנו, מפרה אותנו, מייצר חיים. כל מרחב ומרחב בו צריך את ההתייחסות ואת טביעת האצבע האישית שלנו – וזה בדיוק מה שנלמד לעשות ביחד."