חשיפה: שתי הנשים שהפכו לשם דבר בענף התכשיטנות בארץ, יהפכו אותך לבעלת עסק תכשיטנות עצמאי בקלות, תוך שישה חודשים, יצאנו לבדוק

תכשיטים הם ה׳אקססוריז׳ האהובים ביותר על נשים, אבל בכל זאת נשים רבות לא יודעות שמעבר לכך שאפשר לענוד אותם - אפשר גם להרוויח מהם המון כסף. המון נשים חולמות להיות בעלות עסק עצמאי, אך הרוב לא יודעות כיצד לעשות את הצעד הראשון (ואפילו חוששות ממנו) אל עבר החיים כעצמאית. יפעת זיוי, מנהלת "חרוז כזה", אקדמיית התכשיטנות היחידה בארץ, פתחה לאחרונה יחד עם צוות ההדרכה שלה הכשרה מקצועית שלטענתה, תלמד כל אישה כיצד לפתוח עסק לניהול סדנאות תכשיטנות בתוך 6 חודשים בלבד. נשמע לכן תמוה? חלומי? כנראה שגם וגם - יצאנו לבדוק מה יש לזיוי לומר.

מור משרקי // 27.2.2023 // 11:25

בתמונה: תלמידות במהלך שיעור תכשיטנות ב׳חרוז כזה׳

משחר ההיסטוריה אהבנו תכשיטים: צמידים, עגילים, שרשראות, טבעות ועוד, ובכל זאת בכל יום אנחנו רואות עוד ועוד חידושים בתחום העצום הזה. למעשה, כל מעצבת מביאה את תפיסת העולם שלה ואת הטכניקות שלה לידי ביטוי ביצירות שלה, כך שנדיר ביותר שנראה שתי יצירות זהות שעיצבו שתי מעצבות שונות. למעשה, עם הזמן יותר ויותר נשים מתעניינות בלימודי תכשיטנות – בתור תחביב, עיסוק מקצועי לשעות הפנאי ולעיתים אפילו עיסוק מקצועי כהכנסה עיקרית. למעשה, נשים רבות מוצאות נחת, סיפוק ודרך לביטוי היצרים האמנותיים שלהן דרך תכשיטנות וצורפות (= מקצוע עיבוד המתכות) תוך השתייכות לקהילה חזקה וחמה שחברותיה בעלות מכנה משותף בולט – האהבה לתהליך היצירה והעיצוב.

זיוי מנהלת את האקדמיה לתכשיטנות במשך 16 שנה. היא התחילה לעבוד ב"חרוז כזה" כאחראית הזמנות בזמן שלמדה לתואר בבר אילן, והצטרפה לאחותה הבכורה אסנת פלאוט שהקימה את "חרוז כזה" לפני 25 שנה, שהוקמה כרשת חנויות למכירת חומרי גלם לתכשיטנות. במהלך הראיון זיוי סיפרה לנו שיש לה 15  שנות ניסיון במכירות של קורסים וסדנאות תכשיטנות, מאחר ובעבר הייתה מדריכה בעלי חנויות תכשיטים כיצד למכור קורסים של תכשיטנות.

בתמונה: מייסדות האקדמיה לעיצוב תכשיטים ׳חרוז כזה׳ – אסנת פלאוט ויפעת זיוי 

"את מבינה, מעבר לזה שאני עוסקת בכל יום בדבר שאני הכי אוהבת בעולם, מבטאת את הצדדים האמנותיים שבי ומגשימה את החלומות שלי – אני מטפחת קהילה חמה וחזקה של אלפי נשים מרחבי הארץ שפשוט אוהבות תכשיטים ויצירה. אני יכולה גם לספר לך מניסיוני האישי, שאין קשר יותר חזק מאשר קשר בין נשים בעלות מטרה משותפת שבאו להעביר יחד את הזמן בכיף ובעשייה – אצלנו אין סודות, דיבורים ושיתופים בלי סוף הם חלק מההווי כאן…הנושאים הקבועים בדרך כלל הם על המשפחה, בישולים וכמובן ריכולים".

בהחלט יוזמה מיוחדת. תרצי לספר לנו טיפה על האקדמיה?
"אז כמו שציינתי כבר קודם לכן, את "חרוז כזה" הקימה אחותי אסנת פלאוט לפני 25 שנה, כאשר מאוחר יותר הרוויחה את תואר "יזם השנה בתחום הקמעונאות" לשנת 2005-2004, שניתן לה על התרחבותה העסקית, מקוריות החברה ודרך ניהולה. כיום, חרוז כזה הינה האקדמיה היחידה בארץ לתכשיטנות, ומגיעות אלינו כ-800 נשים בכל חודש מכל הארץ וסך הכל למדו אצלנו יותר מ-10,000 בנות הצמאות להגשמה עצמית, הרחבת אופקים ולהיות חלק ממשפחה חמה ומדהימה. בנוסף, מועסקות אצלנו 7 מדריכות מקצועיות, וכולנו בעצם הנציגות הרשמיות בארץ של חברת סברובסקי בתחום סדנאות ה"עשי זאת בעצמך".

מה בעצם כל כך מיוחד בתחום התכשיטנות?
"תחום התכשיטנות הוא התחום בו מעצבים את התכשיטים, השמיים הם הגבול וכל אחת מוציאה לפועל את מה שהיא מדמיינת. חוץ מזה, אפשר לייצר ממנו הכנסה יפה דרך מכירות תכשיטים, הקמת עסק עצמאי לניהול סדנאות בתשלום וכו'. למשל, תארי לך שאת מעצבת תכשיטים מקצועית ושיש לך בבית מגירות על גבי מגירות של תכשיטים שעיצבת בעבר, בינתיים הם צוברים אבק – למה שלא תאספי 4-5 חברות/שכנות ותעבירי להן הדרכת תכשיטנות? גם תחלקי את הידע שלך איתן, גם תרגישי סיפוק והנאה וגם תעשי 1200 שקל בזמן קצר! חוץ מזה אני אומרת לך מניסיון, הפידבקים של חברות ומשפחה כששומעים שהתכשיטים שאת עונדת הם תכשיטים שעיצבת בעצמך – הם שונים מכל מה שהכרת".

מעניין… ומה הם היתרונות שבניהול עסק לניהול סדנאות?
"קודם כל, את עצמאית ועובדת ברשות עצמך, שזה יתרון אדיר – את זו שקובעת את הלו"ז, את התדירות של השיעורים (הכנסה עיקרית/נוספת) ואין אף אחד אחר ששולט בעצמאות הכלכלית שלך. את מנהלת משהו ששייך אך ורק לך, חלקה פרטית שהקמת בעצמך. מעבר לכך, את עוסקת במשהו שמסב לך אושר, רוגע וסיפוק תוך כדי שאת מממשת את הצדדים האחרים שקיימים בך. יתרון נוסף הוא שאת יכולה לבנות קהילה חזקה וחמה משלך – התלמידות שלך יראו בך מומחית שאפשר להתייעץ איתה ומן סוג של עמוד תווך עליו יוכלו להשען (לאו דווקא בתחום התכשיטנות).  לא הגיע הזמן שתעשי דברים בשביל עצמך ולא בשביל הבוס?"

ומה הם באמת השלבים להקמת עסק שכזה?
"בסוף היום לא מדובר בתהליך של יומיים, אבל בגדול אני יכולה לומר לך שאת צריכה ידע בתכשיטנות, בשיווק, בניהול, בהוראה ואמונה בעצמך ובתוצרים שלך. מאחר ונדירות הנשים שכבר מגיעות אלינו מצוידות בכל אלו, החלטנו לפתוח בהשקה חגיגית לקהל הנשים הרחב את קורס "הדרכת תכשיטנות". הקורס מלמד בצורה מקצועית ועם ליווי אישי צמוד, כיצד להקים עסק להדרכת תכשיטנות, בכיף ובהנאה, בתוך 6 חודשים בלבד!".

אז את אומרת לי שתוך 6 חודשים יכול להיות לי עסק תכשיטנות משלי?
"בוודאי! תכשיטנות, בניגוד לצורות אמנות שונות כמו פיסול וציור, אינה דורשת ניסיון רב והיא רק עניין יישומי של טכניקות עיצוב שנלמד אותך. הקורס מאגד בתוכו את כל הידע הדרוש כדי שתוכלי להקים עסק משלך, לעוף למעלה ולהגשים את עצמך: תכשיטנות, צורפות, ניהול עסקי, שיווק והוראה – כל אלו נבנו על ידי צוות מומחים שעמל על ההכשרה במשך חודשים כדי שהכל יהיה לך על מגש מזהב!".

בתמונה: יפעת זיוי עם בוגרת האקדמיה לעיצוב תכשיטים שכבר פתחה עסק משלה

ומה לומדים בדיוק במהלך השיעורים  ובמהלך הקורס? 
"במהלך השיעורים הפרונטליים תלמדי את עולם התכשיטנות והצורפות. למעשה, בכל שיעור את יכולה להכין כל תכשיט שתרצי (מבין המבחר הקיים) ובאיזה עיצוב שעולה בדמיונך – היופי הוא שאין לך שום שבלונה מוגדרת ואת רשאית להתפתח לאיזה כיוונים שתרצי, עם עזרה צמודה שלנו. בכל שיעור את יוצאת הביתה עם תכשיט חדש ומקצועי משלך!".

אבל רגע… מה אם אני רוצה להישאר בעבודה הנוכחית שלי?
"אין בעיה! הלימודים מתקיימים אחת לשבוע בקבוצות קטנות, וההשקעה בעסק שלך תעמוד על בערך 25 שעות בחודש – כמובן שהנתון הזה תלוי בך. ככל שתשקיעי יותר, כך תכבשי יותר יעדים ומטרות, אבל בגדול ב-25 שעות עבודה בחודש את יכולה להביא הכנסה נוספת יפה מעבודה מהנה ועצמאית".

ונגיד שאני גרה בבאר שבע, איך אגיע אליכם?
"יש לנו תלמידות שמגיעות מכל רחבי הארץ באמצעות תחבורה ציבורית נוחה. תאמיני לי, שווה לך להשקיע את המאמץ הקטן הזה בעצמך, מגיע לך"

עם יד על הלב… באמת אפשר לעשות כסף מתכשיטנות?
"ברור שאפשר, הכל תלוי בך. אנשים היום מוכנים לשלם הרבה מאוד על חוויה ייחודית שיעברו, ולאו דווקא על המוצר הגשמי. כשאני אומרת חוויה אני מתכוונת לחווית היצירה שהן עוברות, אצלך. זה נכון שקשה למכור תמונה ב-2,000 שקל, אבל לאנשים הרבה יותר הגיוני לשלם על לימודים, עשייה והנאה, או במילים אחרות – על הסדנא שלך. תגידי לי את – לא תצליחי בשלב הראשון לאסוף כמה חברות/מכרות אצלך בבית ולהעביר להן סדנת עיצוב של כמה שעות?".

ברור שאצליח! אז מה הצעד הראשון מכאן?
"הכנתי סרטון הדרכה בחינם לגמרי לכבוד ההשקה החגיגית של הקורס החדש. סרטון ההדרכה כולל בתוכו כמה סודות מעניינים מעולם התכשיטנות, הצורפות והעסקים – סודות שיקנו לך נחיתה רכה ויסללו לך את הדרך אל עבר חיים כעצמאית. הסרטון בנוי על הידע הרחב שלי שצברתי (יחד עם צוות המדריכות המסור והמקצועי) במהלך השנים בתחום התכשיטים ומכירותיהם – תובנות, טיפים, שיטות עבודה ועקרונות להתנהלות נכונה. הכל בפנים ללא כל התחייבות מצידך."

שכנעת אותי ובגדול. דגשים אחרונים לסיום?
"זכרי שהעתיד שלך בידיים שלך. לצערי הכרתי המון נשים שפשוט ויתרו לעצמן ופספסו את ההזדמנות של החיים שלהן רק משום שהן פחדו, או רק משום שמישהו אמר להן אחרת. קחי אחריות על עצמך ותקדישי זמן לעצמך – זה הזמן שלך. אני יכולה לספר לך דרך העיניים שלי שאין כמו להיות עצמאית ולקום בכל בוקר עם תחושת סיפוק ואושר, בידיעה שאני עושה את מה שאני אוהבת עם נשים חזקות שאני אוהבת. אף פעם לא מאוחר, זו ההזדמנות שלך להצטרף למשפחה!".