חברות ההייטק מחפשות אותך: קורס הסייבר שלוקח אנשים בלי תואר והופך אותם למקצוענים שמרוויחים שכר התחלתי של 10,000-15,000 ש״ח ואופציה להתקבל לעבודה בהייטק בחברות המובילות הצמאות בימים אלה לעובדים! יצאנו לבדוק...

כשכולם נמצאים באינטרנט, הביקוש לאיש סייבר טוב ואמין עולה, ואיתו גם המשכורות המשוגעות שיכולות לכלכל משפחה שלמה, מרובת ילדים. פגשתי את בן סיבוני, מנכ"ל ומייסד מכללת "איקום", ואת דניאל עוז, ראש תחום במכללה, כדי לדבר איתם על המקצוע הזה שנחטף כמו לחמניות חמות, ולשאול אותם את השאלה המתבקשת: זה באמת כל כך טוב כמו שזה נשמע?! יצאנו לבדוק…

אור לב // InterNews 30.5.22

2 מיליון ישראלים חיים מתחת לקו העוני. אפשר לשייך את הירידה החדה הזאת למשבר הקורונה שהגיח לחיינו וטרף את הקלפים. עסקים רבים החליפו רילוקיישן ועברו לתת שירותים בדיגיטל, ואלה שעדיין נשארו לעבוד בצורה פרונטלית, נאלצו לחיות בדוחק ובצמצום, ולמצוא פתרונות חלופיים אלטרנטיבים. מי שנהנה מכל השינוי המטלטל שהעולם כולו עבר, היו אלה דווקא אנשי הסייבר ותחומי ההייטק המובילים בנתנוי השכר במשק!

בוגרי המכללה שלנו מתקבלים בין היתר גם לעבודות ממשלתיות אשר דורשות מהם לא להחשף

אני לא צריכה להרחיב יותר מדי על הסיבות בגינן תחום הסייבר הפך מבוקש ופופולרי. יש במדינה (ובעולם) המון עסקים, לכולם כמעט יש אתר, שרת, ענן, או מערכת מאובטחת כלשהי שצריכה שמירה, גיבוי או אבטחה במקרה והאקרים יחליטו לפרוץ ולהשתלט על העניינים. לא פעם ולא פעמיים שמענו על מקרי כופר, בהם האקר שהצליח לפרוץ למערכת, דרש תשלום כופר תמורת שחרור הקבצים שהיו ברשותו. מכאן גם נובע הצורך באנשי סייבר טובים, שיודעים לעבוד בצורה נכונה ושידעו להתמודד עם האקרים שונים במקרה של תקיפה פתאומית. השבוע נפגשנו עם בן סיבוני, מנכ"ל ומייסד מכללת "איקום", ועם דניאל עוז, ראש תחום סייבר במכללה, וניסיתי להבין –איפה כל אותם האנשים שמתלוננים על יוקר המחיה,ולמה דווקא הם לא הראשונים להירשם לבחינות הכניסה ולהעניק לעצמם הזדמנות לחיים טובים יותר?

"זה אולי ישמע קצת מפתיע" אמר סיבוני, שלפי החיוך קיבלתי את הרושם שזאת לא הפעם הראשונה שהוא שומע את השאלה הזאת "אבל לאנשים פשוט אין מושג. רובם הגדול יודע ממקור רחוק או קרא באינטרנט על כך שלימודי סייבר, או בכלל כל לימודים הקשורים לתחום המחשבים או לעולם ההייטק, הם מורכבים מדי, דורשים תעודת בגרות, פסיכומטרי גבוה, או רמת אנגלית שאני לעולם לא אגיע אליה. ואז הם פשוט מוותרים. זה אפילו יותר חמור מזה, הם לא מנסים לברר. מבחינתם זה תחום למחוננים בלבד, או לכאלה שסיימו 5 יחידות במקצועות החובה. אנשים בטוחים שהם צריכים לדעת לכתוב נוסחאות מורכבות, אבל זה ממש לא שם."

בוגרי מכללת איקום משתלבים בחברות הסייבר המובילות בישראל

זה לא ככה? כל אחד יכול להתקבל ולהיות איש סייבר גם בלי 5 יחידות מתמטיקה?
"לא, כמובן שלא" מצטרף דניאל לשיחה "יש דרישות סף מסוימות שצריך לעמוד בהם. בכל זאת מדובר בלימודים רציניים ולא בקייטנה. הנקודה היא שאנשים חושבים שזה משהו שהוא בלתי אפשרי. אבל אצלנו במכללת איקום יש מטרה מאוד ברורה: אנחנו רוצים להכשיר את אנשי העתיד. יש המון עבודה בחוץ, ויש גם לא מעט אנשי סייבר, אבל אין מספיק אנשי סייבר טובים ואיכותיים. כאלה שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות ולהפקיד בידיים שלהם את הקבצים והמערכות הכי חשובות במדינה. זה אולי נשמע גדול ומפוצץ, אבל אנחנו רוצים להכשיר פה ״מפלצות סייבר״, וכדי שזה יקרה, לא צריך 700 בפסיכומטרי וגם לא צריך אנגלית שפת אם. צריך רק רצון ואמביציה אמיתיים. אנחנו נדאג לכל השאר."

נשמע ממש מפתה… אני בעצמי כבר חושבת על הסבת מקצוע, לפני שנמשיך דניאל, אני אשמח לשמוע בכמה מילים על התפקיד שלך בכוח?

עוז: "בשמחה. קוראים לי דניאל עוז, אני בן 25 מהרצליה ומתעסק כ-5 שנים בצורה מקצועית בתחום ההתקפי של עולם הסייבר, כיום עובד בחברת ג'נרל אלקטריק. בין היתר אני גם מרצה בתחום, ובנוסף להיותי מרצה בכיר במכללה, אני גם אחראי על המחקר ההתקפי בחברה. במטרה למצוא מתקפות חדשות שהעולם עדיין לא מודע אליהן במוצרים בשימוש יומיומי.

ולפי הניסיון שלך, מה אתה יכול לספר לי על  עבודה לאחר הלימודים? משהו שמצליחים להשיג בקלות?
עוז: "אני יכול להגיד לך שמדובר באחד התחומים היותר מתקדמים הקיימים אצלנו לאחרונה. איש סייבר נחוץ כמעט לכל חברה או ארגון. וזה לא משנה אם הם חנות בגדים, בנק, דואר או מפעל לייצור בקבוקים. איש סייבר זה אדם שיודע להבין טכנולוגיה בצורה מאוד חריגה. ואני לא מדבר רק על הפעלת תוכנות וקריאת קודים מסובכים. אני מדבר על מיומנות בהתקפה והגנה. אנחנו מחפשים איש סייבר שזה תחום ההתמחות שלו. שהוא יודע גם להגן על החברה והנכסים שלה, וגם לתקוף בחזרה כל האקר שמנסה לפרוץ. איומי סייבר הפכו להיות משהו דיי נפוץ. אפשר לראות את זה אפילו בלחימה האחרונה שהתקיימה ברחבי העולם. כמה איש סייבר היה נחוץ באותם רגעים? המון! וברגע שהוא יודע את העבודה, כל צוות העובדים יכולים להיות רגועים ולהמשיך לנהל את העסק בצורה שוטפת ויומיומית, בלי דאגות מיותרות."

בגלל זה גם הרווח הגדול? בגלל הביקוש לאנשים טובים?
סיבוני: "כן ולא. זה לא בדיוק בגלל הביקוש, אלא יותר בגלל חשיבות התפקיד. ארגונים מוכנים לשלם הרבה מאוד כסף כדי לישון טוב בלילה. כדי לדעת שיש מי ששומר עליהם ועל הלקוחות שלהם, ושאין שום חשש או איום מעל הראש שלהם. ואם צריך לשלם משכורת של 5 ספרות כדי להשיג איש סייבר איכותי, זה מה שיהיה. וזה אגב המשכורות בחוץ. את יכולה לבדוק אותי.

מה זה באמת משכורת של 5 ספרות? בואו נהיה ספציפיים אם אפשר …
עוז: "תראי, ממוצע שכר של איש סייבר מתחיל, הכוונה לאחד כזה שמצא עבודה תוך כדי הלימודים (כן, יש אצלנו גם מקרים כאלה! ולא מעט האמת…), או לאחד כזה שמצא עבודה מיד עם סיום הלימודים, השכר יעמוד על 10,000-15,000 שקלים. אבל מה שטוב במקצוע הזה, שהמשכורות קופצות ממש מהר ותוך זמן קצר איש סייבר מתחיל הופך להיות איש סייבר מקצועי עם ניסיון התחלתי והשכר שלו קופץ ל30,000 שקל."

ואו זה מטורף! ושם מה? זה נעצר?
סיבוני: "ממש לא. את טובה בעבודה שלך? הצלחת לצבור ותק של 5 שנים בתחום? השכר שלך יכול לעלות לסכומי עתק מטורפים!"
עוז: "אנחנו מדברים איתך על 50 ו-60 אלף שקל. משכורת חודשית של איש סייבר. וזה לא מספרים שאנחנו שולפים לך ככה בקלות מהשרוול. זה הכל אחרי בדיקות, ובוגרים שלנו שעובדים בתחום ומרווחים בהתאם."

חייבת להודות שזה נשמע טוב מדי … איפה הקאץ'?
עוז: "זהו שאין קאץ'! ואם את חושבת שכל מה שסיפרנו לך כאן נשמע טוב מדי, חכי שתשמעי על אוניברסיטת  הארווארד בארה"ב ועל ההטבה המדהימה שהסטודנטים שלנו מקבלים!"

אוניברסיטת הרווארד היא אוניברסיטה אמריקאית פרטית בעיר קיימברידג' שבמסצ'וסטס, האוניברסיטה האמריקאית הוותיקה והעשירה ביותר

קדימה, אני כבר סקרנית! מה הקשר שלכם לאוניברסיטת הרווארד?
סיבוני: "לכל תלמיד שיהיה מספיק רצון ומוטיבציה להצליח, תהיה האפשרות לנסות ולהתקבל לאוניברסיטת הרווארד בארה"ב, ולעבוד עם החברות המובילות בעולם. כל סטודנט שמסיים אצלנו קורס סייבר, יכול לגשת לבחינה מטעמם של הרווארד. הבחינה מתקיימת מרחוק, ככה שאפילו לא צריך לטוס עד לשם כדי להשתתף בבחינה. במידה והוא מתקבל ללימודים, הוא יכול ללמוד מרחוק ואפילו לא לצאת מגבולות הספה בסלון. מדובר על קורס קצר וממוקד ולאחריו התלמיד מקבל תעודה מטעם האוניברסיטה. זאת הזדמנות מדהימה וחד פעמית שאין בכל מקום ואנחנו מעניקים אותה לתלמידים שלנו באהבה כי ההצלחה שלהם חשובה לנו."

טוב זה לחלוטין נשמע חלומי ומבטיח! כמה זמן הלימודים במכללת איקום נמשכים?
סיבוני: "שנה אחת בלבד. וסך הכל כ-365 שעות. כל השיעורים מועברים מרחוק, ככה שהתלמידים לא צריכים לצאת מהבית, אפשר להמשיך להיות בחדר עבודה או לשבת על כורסה נוחה עם כוס קפה ולהקשיב לשיעור. היה חשוב לנו להפוך את הקורס הזה לנגיש ככל האפשר. גם מבחינת תנאי הקבלה וגם מבחינת שעות הלימוד. מדובר על פעמיים בשבוע בסך הכל. ככה שאם את אמא לילדים, עובדת במשרה מלאה או פשוט אישה עסוקה, השיעורים במכללה לא יגזלו יותר מדי מהזמן שלך. זה בהחלט משהו שאת יכולה לשלב יחד עם השגרה הנוכחית שלך."

בתמונה: מכללת איקום

טוב זאת אולי השאלה הכי נדושה, אבל אני חייבת לדעת למה ללמוד דווקא במכללת איקום?
עוז: "האמת שזאת שאלה מעולה! ויש לי תשובה קצרה, קולעת וממוקדת: את כל הסטודנטים שמגיעים אלינו מלמדים מרצים שעוסקים בתחום. כאלה שהמקצוע שלהם זה להיות איש סייבר והם לא רק מרצים שמחתימים שעון והולכים הביתה. זה מה שאני עושה בין היתר חוץ מללמד, אני איש סייבר ואני מגן על ארגונים ותוקף האקרים המאיימים לפרוץ למערכות. זה מה שאני עושה וגם זה מה שכל שאר הצוות שלנו עושה. זה חשוב כי תלמיד מגיע ללמוד ממישהו שכבר עבר את הדרך הזאת ועכשיו הוא מיישם את הכל הלכה למעשה. אני יודע מה שאני מדבר, אין אצלנו דיבורים באוויר, הכל פתוח על השולחן. שנית, כל החומר אצלנו במכללה מאוד עדכני. הטכנולוגיה משתנה ומתעדכנת כל הזמן ויחד איתה כמובן גם תחום הסייבר שמתרחב וגדל. אנחנו תמיד דואגים להיות במעקב ולהביא את חומרי הלימוד הכי חדישים, כדי שהסטודנטים שלנו ירגישו שהם נמצאים בידיים הטובות והמקצועיות ביותר."

סיבוני: "אני רק אוסיף ואומר, שאנחנו גם מעניקים תמיכה מקצועית כמעט בכל שעות היממה. אנחנו ממש כאן בשביל התלמיד. אם הוא צריך עזרה או שיש לו שאלה או שיש משהו בחומר הנלמד שלא היה ברור, אנחנו תמיד נשב, נחזור, ונעזור עד שהחומר ייקלט. אנחנו רוצים שהם יצליחו. ואם יש תלמיד שמגיע ונותן את ה100% שלו, אנחנו ניתן את ה-200% שלנו ויותר מכך.
אמרנו את זה גם קודם, רצון ואמביציה אלו 2 פרמטרים ממש חשובים להצלחה בלימודים, וגם בכלל בתחום הזה."

אחרי השיחה עם שניכם, תחום הסייבר נשמע לי כמו מקצוע שאני חייבת לברר עליו עוד פרטים. איך אני מגיעה אליכם?

סיבוני: "הצעד הראשון בדרך להיות איש סייבר מצליח ומרוויח, הוא קודם כל לדבר איתנו ולקיים שיחת ייעוץ.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס כאן בכתבה, באתר שלנו, או בדף נחיתה שלנו, נצור קשר וביחד נבין האם התחום מתאים לך, האם את עומדת בתנאי הסף, ונשאל אותך עוד כמה שאלות שיעזרו לנו להכיר אותך טוב יותר. הכל יהיה מאוד ברור ומסודר, אנחנו נלווה אותך לאורך כל הדרך עד להצלחה."

הבנתי חברים, תודה רבה על ההסבר המפורט ותודה על הזמן שלכם! 
סיבוני: "בשמחה רבה, תודה רבה גם לך"