הספר שכל עסק צריך: יועץ המס שהחליט לחשוף ולהוציא לאור את כל הסודות להתנהלות כלכלית נבונה, סדר בבלאגן וראש שקט.

רוצים להיות בטוחים שאתם מתנהלים נכון כלכלית? שאתם משלמים מיסים על פי חוק? שאתם דורכים על קרקע יציבה ושהעסק באמת מכניס לכם כסף? תכירו את דרור עטיה, הוא לא רק יועץ מס, אלא גם סופר שהוציא לאור את הספר הראשון שלו "התנהלות נבונה לעסק בריא". הספר שהולך לעשות לכם סדר פיננסי אמיתי, החל מפתיחת העסק ועד לצמיחה ומינוף כלכלי. יצאנו לפגוש את הבחור שהצליח לשנות לכל כך הרבה אנשים את החיים.

אור לב// 27.9.2023 // 11:25

ספר? מאיפה הרעיון הזה הגיע בכלל? ועוד מיועץ מס?!

"אתה מאמין לי שכתבתי את הספר ב -8 שעות בלבד? אני בתחום כבר למעלה מ-30 שנות פעילות. למדתי, לימדתי וצברתי הרבה מאוד ידע. הגיע הזמן לקחת את פניני הדרך שעזרו לי וללקוחות שלי ולהפיץ אותם לכל שאר העולם. 15 שנים ניסיתי לכתוב את הספר הזה ולא הצלחתי, היה חסר לי שם משהו. היום אני יודע להגיד שכנראה לא הייתי בשל. רק לפני מספר חודשים התיישבתי על המחשב והמילים זרמו ממני. כל הראיה שלי על בית העסק, ההוצאות וההכנסות, החיבור של המנהלים והעובדים, על הכל, הכל כתבתי."

תספר לי קצת יותר, מה המטרה שלך? למה דווקא ספר?
״אני לא שונה מרוב האנשים שכתבו ספר. אצלי זה הגיע מתוך מקום של כאב ורצון לעזור ולתת לבעלי עסקים משהו שיעזור להם באמת. במשך רוב שנותיי כיועץ מס, הגיעו אליי לא מעט לקוחות עם טעויות שונות, חלקן קלות, חלקן קשות. ועם מחסור בסיסי של ידע. אנשים הפסיקו כספים או נכנסו להגבלות, אף על פי שהפעילות העסקית שלהם הרוויחה יפה. הרוב הגדול של הטעויות היה קשור לידע בסיסי או לחוסר הכוונה עסקי. זאת אחת הסיבות שהחלטתי להוציא את הספר הזה, הקפדתי להכניס שם הסברים ודוגמאות ברורות, טבלאות המשקפות מצבים שונים. הכל על מנת שכל אחד שיקרא את הספר, יוכל להבין את לנהל את משק הבית ואת העסק בצורה הפשוטה והטובה ביותר. ולגבי השאלה שלך, מה המטרה שלי? אני רק אגיד שהמטרה שלי היא חיים שקטים וטובים יותר. אם אפשר לסגור את החודש עם פלוס קטן במקום המינוס, לא להיות מוטרדים מאיך להביא כסף ולא להיות חנוקים. שיהיה לנו זמן לזוגיות, למשפחה, לילדים, לטיולים, לבילויים, וכמובן לתכנן את העסק שלנו טוב יותר. גם אני הייתי שם, ובגלל הדרך שעברתי, כל כך חשוב לי שגם שאר האנשים יצליחו."

עשית לי חשק להתחיל לקרוא… ומה בעניין השירותים שאתה נותן מלבד הספר?
מה אתה בעצם עושה עם הלקוחות שמגיעים אליך?

"אני יועץ מס ותחום הפעילות שלי הוא מאוד נרחב. ברגע שמגיע אליי לקוח חדש לקבל שירות, קודם כל אני יושב איתו על הפעילות של העסק ועושה פילוח שעוזר לנו לתכנן את המשך הפעילות העסקית. אנחנו מדברים על סוגי הספרים שהוא צריך לנהל, מה הוא אמור לעשות בפרקטיקה, ואז אנחנו פותחים את התיק שלו ומתחילים להכין את הנהלת החשבונות. אני בקשר רציף עם הלקוחות שלי, כל הזמן, לכל שאלה ולכל עניין, אני פשוט כאן. אחת לרבעון אנחנו מכינים הערכת מס, וזה משהו שהוא חשוב כי מספיק שחודש אחד יהיה לו יותר הכנסות והכל משתנה. אני עושה את כל הבדיקות מהצד שלי, מוודא שהלקוח משלם בדיוק את המס שהוא אמור לשלם על פי הרווחים של העסק."

נשמע כאילו אתה ממש האמא והאבא שלהם.
"אולי סוג של מנטור. אני יושב עם לקוח בצורה מקיפה ומלמד אותו לחשוב עסקית ולהתנהל נכון.
וברגע שהוא עושה את הדברים בכוחות עצמו ויש תוצאות, יש לי פחות עבודה מולו, פחות טעויות.העבודה שאני עושה עם הלקוח היא מותאמת לכל סוג עסק. עם כל כמה שיש פעילות שונה, הבסיס בסופו של דבר זהה לכולם. המטרה שלנו זה לרוץ למרחקים, לראות ולתכנן קדימה. כל פרק זמן חשוב לעצור, לבדוק אם התכנון מתאים למה שקורה החודש או שיש צורך בשינוי…"

תן לי דוגמה לטעות כזאת שהצלחת למנוע אצל אחד הלקוחות שלך

"הנה דוגמה קלאסית בשבילך, היה לי לקוח שהוא מאמן קראטה. הוא רצה לפתוח מכון אימונים לבני נוער. הוא הגיע אליי ואמר שיש לו בסביבות ה-20 אלף שקל הוצאות משק בית והוא רוצה לוודא שהעסק אכן יכול להכניס לו את הסכום הנ"ל. עשינו חישוב של סכום ההוצאות בבית כולל ההוצאות של העסק והגענו למסקנה המתבקשת שאם הוא מרוויח 250₪ ממוצע מכל תלמיד, הוא צריך כמות גדולה מאוד של לקוחות כדי שהעסק שלו יהיה בכלל רווחי. האם שווה לו לעשות את זה? יכול להיות שהוא צריך לשנות טקטיקה? לחשוב על זה בצורה אחרת כדי שהוא לא יסיים את החודש וירגיש שהוא נחנק? זאת דוגמה אחת מני רבות, כשאתה באמת יושב על המספרים אתה פתאום מבין הרבה דברים. ובדיוק על זה אני יושב עם הלקוחות שלי."

חייבת לציין שזה נשמע מדהים, מה אתה יכול לספר לי על כל המיסים שהמדינה
גובה מבעלי העסקים? איך אתה יכול לעזור בזה?

"העזרה הכי גדולה שאני יכול לתת, היא הידע שלי בחוקים של רשות המיסים. שאת זה אגב אפשר גם למצוא בספר שלי. אני יורד לפרטים הכי קטנים ואני מנצל את הסעיפים לטובתנו. כל אחד רוצה מן הסתם לשלם את המס הכי נמוך, והרבה אנשים לא יודעים את הבסיס, הם מביאים לרואה החשבון שלהם חומר והולכים הביתה. הם סומכים על המייצגים שלהם וכאן הטעות שלהם, כי כל אחד חייב לדעת לפחות את הבסיס, מה מגיע לנו? אם למשל יש לנו חוק של הוצאות, אז צריך להבין איזה הוצאות יש לנו בעסק ואיך אפשר להוריד באמצעות זה את המס שאנחנו משלמים. אם למשל יש בן אדם שעובד מהבית, אז הוצאות הבסיס של הבית מוכרות לו באופן יחסי, ואם הוא עובד עם רכב צמוד, אז כל מה שקשור לרכב ולנסיעות נכנס לנו, כנ״ל לגבי תקשורת, פרסום או כל מה שמסביב. שורה תחתונה, ההוצאות צריכות להיכנס ולצמצם את ההכנסות לצרכי מס. חייב להסתכל על התמונה הגדולה."

מה שאתה בעצם אומר שהרבה עסקים לא יודעים להתנהל נכון בעסק שלהם?
"כן, לצערי כן. קח לדוגמה חנות מכולת שכונתית. הם משלמים בדרך כלל שוטף 60 או שוטף 90 לסחורה, ואת הכסף הם
מקבלים במיידי או במקסימום שוטף 15 אם מדובר בכרטיס אשראי. בהתחלה יש להם הרבה כסף, אבל אחרי חודשיים – שלושה הם צריכים להתחיל לשלם מיסים ותשלומים לספקים, ופתאום ההכנסה שהם היו רגילים אליה יורדת בצורה דרסטית. חייב להיות ערוכים לתרחיש כזה, עסק שיודע להתנהל נכון, ידע לעשות סדר פיננסי ולהגיע ערוך ומוכן למצבים כאלה. כל החוכמה היא פשוט לעשות סדר וזה בדיוק מה שאני והלקוחות שלי עושים במפגשים שלנו. אני לא נותן להם להיות מופתעים, כל הקלפים על השולחן ואני מציג תמונה ברורה ושקופה, זה המצב. ברור לי שאני לא יושב עכשיו עם כל בעל עסק בישראל על העסק שלו, ולכן הספר שהוצאתי – התנהלות נכונה לעסק בריא – נועדה לתת את הכלים שאני נותן גם ללקוחות שלי. הספר הזה שינה והולך עוד לשנות להרבה אנשים את החיים, אני מאוד גאה בו."

נשמע שאיתך זה באמת ראש שקט! תחום השירותים שאתה נותן הוא באמת נרחב ומקיף, מה עושה מי שקורא אותנו עכשיו ורוצה להזמין את הספר אליו הביתה?
"תודה רבה! את הספר אפשר להזמין בקליק אחד עם משלוח עד הבית.
צריך רק למלא את הפרטים כאן בטופס למטה והספר בדרך אליכם!"

תודה רבה לך על הזמן

"בשמחה, תודה לך"