בלי ברזלים ומתיחות, בלי חוטים והדבקות: כך סחף 'יישור השיניים הבלתי נראה' את השוק הישראלי ועזר לאלפי אנשים לחייך חיוך רחב, יצאנו לבדוק

ישראלים רבים הסובלים משיניים עקומות כבר התרגלו לחיים של ביישנות וחוסר נוחות, אך יש עוד תקווה והיא לא נעוצה ב'קוביות' או 'ברזלים'. פלטה בשיטת Invisalign, נוחה ובלתי נראית שלפי השמועה עשויה ליישר את השיניים תוך 4 חודשים בלבד. ד"ר מואיד אבו בכר מסביר מהם היתרונות המפתיעים של הפתרון האסתטי ולמי הוא יכול להתאים

מור משרקי | 15.10.22 | 9:36

"מדהים איך שדבר קטן משפיע כל כך הרבה, יישור שיניים אחד והתחלתי לחייך," מספרת סופיה (31) מחיפה, "שנים שהתביישתי בשיניים שלי שהיו עקומות, חייכתי בפה סגור ובקושי הצטלמתי או דיברתי. עד שהבנתי שיש דרכים חדשניות לטפל בבעיה, ובלי גשר וברזלים כמו שהיו פעם לילדים שלמדו איתי בבית הספר. יישור שיניים שקוף, כמה פשוט – ככה גאוני!". על יישור שיניים רבים מאתנו שמעו בתקופת ההתבגרות, אך האמת היא שגם בגילאים מאוחרים אפשר לסבול משיניים עקומות, אפילו אצל מי שכבר ביצע יישור שיניים בעבר או שנהנה משיניים ישרות בצעירותו. "ככל שמתבגרים כך העצם הקטנה שמחזיקה את השן במקומה מתחילה 'להיספג' בחניכיים," מסביר ד"ר מואיד (Muayad) אבו-בכר, בעל קליניקה פרטית המתמקצעת ביישור שיניים בשיטת Invisalign – אינוויזיליין , "זה תהליך טבעי שקורה עם הזמן וגורם לתזוזה של השן בתוך הפה. היא מסתובבת, זזה ודוחפת שיניים אחרות. ההידרדרות מתחילה מגיל 25 ויכולה להגיע לשיאה בגילאי 30 ו-50."

ד״ר מואיאד עם מטופלת מרוצה לאחר קבלת הפלטות ליישור השיניים

לא נעים, היום בעידן הסלפי כשכל אחד מצטלם לאינסטגרם ולטיקטוק, שיניים עקומות זה בעיה, לא?
"נכון. הנראות היום מאוד חשובה ולא רק ברמה השטחית דרך הרשתות החברתיות. כל האינטראקציה החברתית שלנו תלויה בחיוך ובדיבור, אם זה בהיכרות עם אנשים חדשים, בעבודה, מול זרים ועוד.  התחושה שכל מי שמתקרב אליך נגעל מהשיניים העקומות היא קשה מאוד ומובילה לחוסר ביטחון, ביישנות והתבודדות. בקליניקה הפרטית שלי ראיתי המון מקרים של אנשים שאמרו שזה פשוט מגביל אותם בחיים."

אז מה, יישור שיניים חשוב רק כדי להעלות לי את הביטחון העצמי ושיהיה לי חיוך יפה?
"הרבה מעבר לזה. נכון, הדבר העיקרי שמפריע הוא העניין האסתטי, אבל שיניים עקומות עלולות להוביל גם להרבה בעיות בתחומים אחרים של החיים. למשל מבחינת נוחות והתנהלות בסיסית. שיניים עקומות מקשות על אכילה ודיבור, התחושה שלהן בלשון יכולה להפריע כי הן צוברות יותר עששת ומרגישות מחוספסות. והכי גרוע: האוכל שנלכד בפינות שבין השיניים גורם לדלקות ולריח רע (החיידקים של הפה עוברים במעגל הדם לכל הגוף), וזה כמובן משליך כבר על כל בריאות השינייםֿ, החניכיים והבריאות הכללית. בסופו של דבר, שיניים ישרות הן קודם כל מתכון לפה וגוף בריא ורק אחר כך אסתטיות. הבריאות מתחילה בפה."

אוקיי, אבל בשביל זה לעשות ברזלים וקוביות בגיל 30? לא תודה!
"להגיד לך את האמת? גם בגיל 15 זה לא פיקניק בכלל. הברזלים לוחצים, מכאיבים, בולטים. אין פלא שהרבה מתבגרים סולדים מהטיפול ומבוגרים נמנעים ממנו כמעט תמיד. זה נראה מאוד לא אסתטי, זה מקשה עליך לאכול ולדבר, לנקות את חתיכות האוכל מהקוביות מדי יום זה תהליך מעיק, מתיש ומתסכל.
את יודעת כמה פעמים יישור שיניים קטן מסתבך לכדי דלקות ועששות פשוט בגלל הסיבוך לשמור על היגיינת פה נאותה? זה הופך את כל התהליך הטיפולי לסיוט."

אז מה בכל זאת הפתרון? איך אפשר ליישר את השיניים בלי ברזלים וקוביות?
"כאן נכנסת הטכנולוגיה המצוינת שהיא תוכנה מתקדמת שבעזרת מדידה, סריקה דיגיטלית וחישובים מורכבים של השיניים יודעת להנדס פלטה, קשתית שקופה, אסתטית ובלתי נראית המאפשרת ליישר את השינייםזאת בשורה אמיתית לכל מי שלא רוצה את הברזלים הבולטים והלא מחמיאים. הקשתית היא שקופה וחלקה, מתלבשת בצורה מושלמת על מבנה השיניים הקיים – ככה שלא רואים אותה בכלל. בתהליך טיפולי של מספר חודשים השיניים מתחילות להתיישר, בלי שאף אחד בעצם יודע או חושב שאת בטיפול של יישור, כמו קסם."

טוב יישור שיניים בלתי נראה נשמע בהחלט כמו קסם, אבל האם הוא אפקטיבי באותה מידה?
"זה אולי יפתיע אותך, אבל הוא אפקטיבי אפילו יותר. מעבר לזה שהוא מאפשר איכות חיים רגילה לחלוטין, כי הקשת חלקה, לא בולטת ולא מציקה, יש לו גם יתרונות רפואיים נוספים. לעומת גשר עם ברזלים שמתאמצים נורא לנקות, הקשתית השקופה נשלפת בקלות ומאפשרת ניקוי טוב יותר של השיניים תוך כדי הטיפול, מה שמאפשר היגיינה מיטבית וגם נוחות באכילה או בזמן השינה.

גם חשוב שרקמות החניכיים יצליחו להתחדש ללא מפריע. הגשר הוא מקובע על השן ועלול ליצור נסיגת חניכיים, לעומת הקשתית השקופה שמורידים אותה מדי פעם ומאפשרים לתאים לנשום ולהתרענן.

בנוסף, גשר עם ברזלים מונח רק על החלק החיצוני של השיניים ומפעיל כוח גדול בצורה לא מאוזנת. זה עלול לגרום לנסיגת חניכיים ולהתקצרות של שורש השן.

לעומת זאת, הפלטה השקופה מונחת על כל השן, מלפנים ומאחור וכך דוחפת באופן שווה ובצורה מאוזנת תוך הפעלת כוח מדויק יותר. זה גם מה שהופך את התהליך הטיפולי להרבה יותר מהיר. 

בשיטה הישנה של הברזלים והקוביות, צריך להגיע לפעמים כל שבועיים לקליניקה ובמשך חצי שעה רק למתוח את החוט כדי להמשיך ביישור השיניים. הקשתית השקופה לא דורשת התעסקות ארוכה כזאת."

הגשר השקוף המותאם של Invisalign

אבל יישור שיניים אמור להיות תהליך ארוך בסך הכל, לא?
"לא יותר מדי. אנשים זוכרים שחברים שלהם עשו גשר בשיניים בתקופת החטיבה והיו איתו לפעמים שנה או שנתיים שלמות, ממש עד התיכון. אבל הטכנולוגיה של Invisalign עם הקשתית השקופה היא עולם אחר לגמרי. אפשר להגיע לתוצאות מדהימות מהר מאוד, לפעמים תוך 4 חודשים בלבד!"

אשכרה, 4 חודשים ויש לי חיוך ישר ויפה?
"מאוד תלוי במצב השיניים שאיתו הגעת, כמובן. אבל כן, אבל עם הרבה מטופלים שלי זה באמת נגמר בחודשים בודדים.
הדיוק הוא הסוד הגדול כאן. תחשבי שאני בונה את כל המהלך הטיפולי מראש כשאני יודע בדיוק איך הולכת להיראות התוצאה הסופית.

זה לא כמו גשר עם ברזלים שהולכים 'על עיוור' וצריכים בכל פעם לבדוק את ההתקדמות ולמתוח מחדש ולפי הצורך, ואז התהליך באמת מסורבל ויכול להימשך המון זמן.

בשיטת Invisalign יש לי תוכנת מחשב שמציגה לי כבר בהתחלה הדמיה תלת-מימדית של השיניים המיושרות. לפיה נבנים כל שלבי הטיפול בצורה מדויקת, ככה שהתהליך כולו יוצא מאוד קצר ואפקטיבי.

תחשבי שאת מנסה להיכנס עם הרכב לחניה בלי להסתכל. את מכוונת לפה ולשם ממה שנראה לך מהניסיון או הזיכרון, אבל בסופו של דבר זה ייקח לך הרבה יותר זמן כי תצטרכי 'לתקן' את הזווית כל פעם מחדש. 

לעומת זאת, אם תסתכלי קודם כל במיקום החניה הסופי, תוכלי לכוון את הכניסה של הרכב מראש לנישה הנכונה וכך תהליך החניה ילך יותר חלק, יותר מדויק ויותר מהר!

הקשתית נבנית באופן דיגיטלי ומדויק בהתאם למבנה הרצוי של השיניים. בצורה הזאת אפשר לבנות תהליך מדורג וחכם של השינוי שרוצים בפה. זה גם מאפשר הזזת שיניים בולטות אחורה, מה שהגשר לא מאפשר.

ברפואת שיניים, הכוח של הטכנולוגיה המתקדמת קונה לך בדיוק את זה: דיוק, מהירות ותוצאה מושלמת."

״זכיתי לטיפול מקצועי ואישי, הגענו לחיוך מושלם בדיוק כמו שרציתי והצלחנו לעשות את זה למרות שאני גרה בחו״ל, מומלץ בחום״

הדמיה תלת-מימדית, פלטה שקופה, לגמרי טכנולוגיה מתקדמת. אז למי מתאים יישור כזה?
"כל מי שסובל משיניים עקומות, מסובבות, שן עולה על שן או רווח בין השיניים. היישור מאפשר לקו השיניים להיות חלק ורציף וכך גם יפה יותר וגם מונע עששות ודלקות.

אנשים שסובלים משיניים עקומות חושבים: השיניים שלי לא יפות, אני צריך לתקן אותן, ואז הולכים לאיזה רופא פרטי שמציע להם ציפויי שיניים, עקירות והשתלות של שתלים. תהליכים מסובכים ופולשניים מאוד.

מה שהרבה מהם לא יודעים זה שבמקרים רבים אפשר לעשות תהליך טבעי של יישור שיניים באמצעות הפלטה השקופה ולהשיג יתרונות גדולים הרבה יותר.

יישור שיניים בלתי נראה הוא גם יותר אסתטי ונוח, גם שומר על דיוק הפעולה ועל תוצאה אפקטיבית ונטולת סיכונים לסיבוכים – וכל זה בתהליך טיפולי שלא דורש כירורגיה, שיופים או הדבקות."

וואלה, אז אתה אומר שיישור שיניים תמיד עדיף כי הוא פותר לי את הבעיה בצורה טבעית?
"בדיוק. הגיעה אליי לא מזמן מישהי שסיפרה לי שחברות שלה טסו לטורקיה ועשו שם טיפולי שיניים אסתטיים. שילמו עשרות אלפי שקלים אבל מה – החיוך שלהן באמת היה מושלם, השאלה היא כמה זמן יחזיק. 

אחרי שראתה אותן התחילה לברר בנושא בעצמה. התוצאה נראתה מצוינת, אבל כל הפרוצדורה הבהילה אותה. לשבת שעות על כיסא טיפולים בחו״ל בבית חולים שאת לא מכירה, עם רופאים שאת לא מכירה, בהרדמה, לעקור שיניים, לשייף, להשתיל שתלים או להדביק ציפויים? 
מלחיץ…
ציפויי שיניים זו פרוצדורה פולשנית מאוד שלרוב לא דורשת השתלה אבל עדיין מצריכה השחזה של השן הטבעית ושחיקה שלה. שלא לדבר על זה שאם חלק קטן בתהליך ההדבקה לא מדויק, זה מתכון לעששת, דלקות, מה לא. את כל זה אפשר למנוע אם נשארים עם השיניים הטבעיות ועושים להן תהליך יישור פשוט.

כמובן שניתן לבצע הלבנה אחרי היישור שיניים  אבל זהו, מדובר בשיניים שלך, בלי שום כתרים או ציפויים עצם זרים. הן יושבות לך בלסת פרפקט ונראות טבעיות ויפות. וכמובן עבור כל פרוצדורה רפואית שאולי צריך אחר כך, לא יהיו שום סיבוכים."

נשמע באמת שיש לזה את כל היתרונות האפשריים, מה הצעד הבא כדי להשיג יישור שיניים שקוף?
"פשוט לקבוע תור ולקבל ייעוץ רלוונטי ליישור שיניים ולסתות
אני אישית עובד המון שנים עם שיטת Invisalign ומכיר את התוכנה הממוחשבת ואת תכונות חומר הקשתיות על בוריה.

המטופלים שמגיעים אליי עוברים מדידה (סריקה)דיגיטלית מדויקת בקליניקה  באמצעות סורק אינטרא אורלי ורואים על הצג כבר בפגישה הראשונה את התוצאה הסופית. בהמשך נקבעת תוכנית טיפולים עם הפלטות השקופות המהונדסות על ידיי באמצעות התוכנה.

כל מספר חודשים נפגשים כדי לקבל עוד פלטות ולבדוק התקדמות ושיפור, בדיקה שלוקחת 10-15 דקות בלבד. כל התהליך יכול להימשך 4-6 חודשים, תלוי כמובן בהיקף הנדרש.

בסופו של דבר, לכל אורך הטיפול ועד שיהיו לך שיניים ישרות מושלמות – הקשתית השקופה מבטיחה שבכלל לא יראו ולא יידעו שאת עוברת יישור שיניים. זה יהיה הסוד שלך בלבד, אז איך אפשר שלא לחייך?

לגמרי ככה, תודה רבה ד"ר על הראיון המקיף והמעניין!
"בשמחה רבה."