בעלי עסקים בישראל צריכים אותך: ללמוד הנהלת חשבונות בקורס של 6 חודשים ולהרוויח מקצוע מבוקש עם פוטנציאל הכנסה של 12,000 ש״ח מ-4 שעות עבודה מהבית! אמיתי? יצאנו לבדוק

אם אתם לא גאוני מתמטיקה, עושים חישובים בראש ופותרים משוואות מתוך שינה, אתם כנראה לא יכולים לעבוד בהנהלת חשבונות ולהרוויח משכורת מטורפת של 6 ספרות מהבית. סתם, מי המציא את המיתוס הזה? ברור שאתם יכולים! האמת שאתם אפילו לא צריכים לזכור את לוח הכפל בעל פה. מפתיע? מסתבר שנכנס שחקן חדש למגרש וקוראים לו הנהלת חשבונות! מה הסיפור מאחורי המקצוע שהפך להיות פופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות והאם הוא באמת כל כך טוב כמו שמספרים עליו? פגשנו את סיגלית, המייסדת והמנכ"לית של מכללת קפיטל כדי לדבר על הכל ב-4 עיניים…

אור לב // 10.5.2023 // 11:25

בתמונה: מנהלת חשבונות, בוגרת מכללת קפיטל שהיום עובדת כשכירה בחברה

"שנה שעברה הגיעה אליי מישהי שאמרה לי ׳עזבי אותי סיגלית, מה לי ולמתמטיקה? עשיתי 3 יח׳ ושכחתי כבר הכל, לא בשבילי כל החישובים האלה…׳ והיום היא מנהלת חשבונות בחברה גדולה, ועדיין מה שרוב האנשים לא מבינים, זה שהנהלת חשבונות זה ממש לא מתמטיקה. אף אחד לא מבקש ממך להתחיל לחשב נוסחאות מסובכות, מדובר בחישוב פשוט שלומדים בכיתות ג'-ד׳, לא מעבר!" ככה התחילה איתי סיגלית אליאסי (55) את השיחה ששינתה את כל מה שחשבתי על המקצוע המבוקש. מדובר על אישה בהחלט מרשימה, שהקימה את מכללת קפיטל למצוינות פיננסית, המקום שמכשיר נשים וגברים מכל רחבי הארץ להשתלב במקצועות הניהול השונים ובמחלקות הכספים בחברות הגדולות במשק. אליאסי הצליחה בזמן קצר לפצח את השיטה שמבטיחה לעזור לכל תלמיד/ה להבין לעומק את החוקים הפיננסים הרבים הקיימים בתחום ולצאת לטרוף את שוק העבודה עם מקסימום של ידע וביטחון.

בתמונה: סיגלית אליאסי מייסדת מכללת קפיטל למצויינות פיננסית

אני לא בטוחה שאני מבינה למה עסק צריך הנהלת חשבונות? אם יש לי רואה חשבון שאחראי על הצד הפיננסי בעסק, זה לא מספיק?
"שמחה ששאלת והאמת שיוצא לי לשמוע את השאלה הזאת לא מעט. חייבת להגיד שההבדל בין השניים הוא מהותי. רואה החשבון הוא זה שיכין עבורך את הדו"ח השנתי לרשויות המס. מנהל חשבונות לעומת זאת, מתעסק עם העסק שלך ביום יום. הוא זה שמזין את החומר למערכת, הוא אוסף את ההכנסות וההוצאות, הוא אוסף את כל מה שרלוונטי במהלך החודש ומעביר לרואה החשבון בסוף השנה, כלומר אחת לשנה!  גייסת מנהל חשבונות בכיר? הוא יהיה בקיא בכל החוקים, הוא ידע בדיוק מה את צריכה להגיש ומתי, הוא יכיר את העסק שלך מקרוב, יעקוב אחרי כל הוצאה וכל הכנסה וישמור עלייך מפני טעויות, תביעות או כל נזק כספי אחר."

ואת רוצה להגיד לי שהמקצוע הזה באמת מכניס 6 ספרות בחודש?
"קודם כל-כן, אם את בוחרת להיות עצמאית אין לך באמת תקרת שכר ואת יכולה להחליט כמה את מרוויחה וכמה את עובדת. אני אתן לך את הדוגמה הכי פשוטה, אם את אמא עם בייבי קטן בבית ויש לך רק 3 שעות ביום לעבוד, את מרוויחה בממוצע 150 שקלים לשעה, תכפילי את זה ב-3 שעות עבודה ביום,  ב-20 ימים בחודש, לא כולל שישי שבת, והנה הגענו ל-9,000 שקלים! וכל זה מ-3 שעות ביום. החלטת לעבוד קצת יותר? 4 שעות ביום? את מגיעה בקלות ל-12,000 שקלים! מדובר על חצי משרה, עבודה מהבית, בזמן שלך ובקצב שלך. את מחליטה אם בא לך לעבוד שעה ביום, שלוש שעות ביום או 8 שעות מלאות. מן הסתם ככל שתעבדי יותר, תרוויחי יותר. אבל גם אם את עובדת רק 3 שעות ביום את עדיין יכולה להרוויח משכורת גבוהה הרבה מעל הממוצע בשוק. להבדיל ממוכרת לצורך הדוגמה שחייבת להיות נוכחת בחנות. כאן היופי (בין היתר) במקצוע שאת לא תלויה במשהו חיצוני."

ואם אני לא רוצה להיות עצמאית ומעדיפה להיות שכירה? השכר עדיין ככה גבוה?
"האמת שגם אם את מחליטה להיות שכירה, את יכולה להגיע למשכורות גבוהות מאוד וללמוד הכשרות נוספות שיעלו לך את השכר משמעותית. תחשבי שמספיק שאת הופכת להיות מנהלת חשבונות בכירה, כבר השכר שלך קופץ בכמה מאות שקלים ומ-70 שקלים לשעה את יכולה להרוויח 100 שקלים לשעה ואפילו יותר! ההבדל כאן הוא באמת משמעותי."

ואוו! הצלחת להרשים אותי! מגיעות אלייך לקורס בעיקר אמהות?
"ממש לא! מגיעים אליי גם צעירים וצעירות אחרי צבא, כאלה שרעבים ללמוד מקצוע חדש שיתן להם עבודה בטוחה, וגם כמובן נשים וגברים שרוצים להחליף מקצוע או כאלה ששמעו על התחום ורוצים לשנות כיוון באמצע הקריירה. אפילו מבוגרים מגיעים אליי! כאלה לפני פנסיה, או כאלה שמחפשים עבודה נוספת להשלמת הכנסה, אמהות חד הוריות ומה לא… אני פוגשת המון סיפורים וזה מדהים בעיניי שכל מי שרוצה להיכנס לתחום, פשוט יכול לקחת את ההזדמנות הזאת ולעשות את זה. לא צריך פסיכומטרי או ממוצע ציונים גבוה, תנאי הקבלה הם פשוטים ודורשים את המינימום הבסיסי שיש כמעט לכולנו היום, 12 שנות לימוד בלבד! וגם אם לא סיימת את הלימודים, את יכולה לחלופין לעבור מבחן פנימי של חשבון בסיסי ביותר (לא משוואות ובטח שלא פרבולות מסובכות). אני מלמדת אותך הכל! את לא צריכה לבוא עם ידע קודם, את מקבלת אצלי הכל."

מעניין. ומה הכוונה שמעו על התחום? למה זה הפך להיות פתאום פופולרי כל כך?
"מה זה פתאום? אני חושבת שהמקצוע הזה תמיד משך אליו הרבה אנשים, אבל אין ספק שבתקופה האחרונה אפשר לראות התעניינות הולכת וגוברת. אני חושבת שזה נובע מהמצב במדינה, יוקר המחייה וכל הבלאגן שיש בחוץ, אנשים מפחדים ובצדק. אי אפשר לדעת מה יהיה מחר? אנשים ישארו בלי עבודה, הגירעון רק הולך וגובר ואנשים בסופו של יום מחפשים ביטחון. להביא משכורת מכובדת הביתה, להצליח לפרנס את המשפחה שלהם בכבוד, ואני מאוד יכולה להבין את זה. מה גם שלהיות מנהל חשבונות זאת באמת לא עבודה קשה כל כך. תחשבי שיש לך עומס מתחילת החודש ועד ה-15 לחודש, את בהזנת נתונים במערכת, הוצאות והכנסות וכמובן משכורות לעובדים. ואחרי ה-15 כל הלחץ יורד ועד סוף החודש את רגועה ומשלימה דברים קלילים בשוטף. בסופו של דבר זאת באמת עבודה מדהימה, לא מסובכת מדי, נוחה וגמישה בשעות וגם השכר מדהים. אז למה לא? הייתה לי תלמידה שהייתה בהריון בזמן הקורס, לקראת סוף הלימודים היא ילדה ושבוע אחרי הלידה היא שלחה קורות חיים , רק בשביל " לראות כמה היא שווה בשוק עם תעודה שכזו", היא התקבלה לעבוד בחברת הייטק עם שכר של 18,000 שקלים! ואני מדברת איתך על שכירה! אז תחשבי כמה את יכולה להרוויח בתור עצמאית!"

תראי על פניו זה נשמע כמו עבודת החלומות האידיאלית. איפה הקאץ'? זה קשה? מורכב? מסובך?
"ממש לא מסובך ובטח שלא קשה. אני יכולה לתאר לעצמי שהדבר הראשון שקופץ לך לראש זאת המחשבה על כמות החוקים והידע היבש שצריך לזכור כמו תוכי והאמת שאני מסכימה. אני ממש לא מסוג המורות שילמדו אותך את החומר כמו תוכי, אני בעצמי לא אצליח להבין ככה שום דבר ולכן פיתחתי שיטה מיוחדת שעוזרת לכל אחד ואחת שמגיעים ללמוד את הקורס, להבין לעומק ובקלות את החומר העיוני ולהוריד אותו לפרקטיקה בצורה מהירה ויעילה. האמת שאני כל כך בטוחה בשיטה שלנו  שאני יכולה להגיד לך שאחוז התלמידים שעובר את הבחינות החיצוניות ומוצא עבודה לאחר הלימודים הוא בין הגבוהים בכל הארץ!"

טוב עכשיו אני ממש סקרנית! על איזו שיטה מדובר ומה היא כוללת?
"לפני שהגעתי לתחום הניהול והכספים, עבדתי בחינוך מיוחד וזו הייתה תקופה מדהימה שלמדתי בה המון. בין היתר גם הייתי אוהבת להתבונן על הילדים מהצד ולראות איך הם מצליחים ללמוד דברים חדשים ומה הכי עוזר להם. שמתי לב שאחד הדברים המרכזיים שבאמת עזר להם להתמקד ולהתקדם, זה למידה באמצעות הטמעה נכונה. אני משתמשת בדוגמאות מחיי היום יום שממחישות את מה שאני רוצה להגיד בדרך הכי קלה וברורה שיש. איך זה בא לידי ביטוי?! אם אני רוצה ללמד אותך נושא מסוים, אני לא אדחוף לך את כל החומר בשיעור אחד או שניים. אני אפרק את הנושא ל-4 חלקים, אקדיש לכל חלק את הזמן שלו, ארחיב על הנושא, אחזור על הדברים שלי פעם נוספת אם צריך ואמחיש את זה באמצעות סיפורים ודוגמאות שכל אחד יכול להבין. הסוד כאן הוא ויזואליות! גם במהלך השיעור, כשיש חומר חדש אני קודם כל מסבירה אותו ולאחר מכן פותרת את התרגיל הראשון ביחד עם התלמידים בקורס ואחרי שכולם ראו את הדרך שלי, אני נותנת להם את האפשרות להתנסות לבד וכמובן שאני שם כדי לכוון ולדייק במידת הצורך."

מדהים, כשאת מתארת את זה ככה זה לגמרי נשמע אפשרי! אני מתארת לעצמי שהתלמידים שמסיימים את הקורס לוקחים גם כלים להתנהלות כלכלית אישית?
"התשובה היא כן! ואני גם פוגשת אנשים שמגיעים אליי מלכתחילה בכוונה כזאת. אנשים שהמצב הכלכלי שלהם לא טוב, שההתנהלות הכלכלית שלהם שגויה והם לא יודעים איך לעבוד נכון עם הכסף שלהם והם צריכים כיוון וכלים פרקטים כדי לעשות סדר בבלאגן. כאן הם מגיעים אליי ולא רק שהם יוצאים עם ארגז כלים שיעזור להם ולמשפחה שלהם, הם גם יוצאים עם מקצוע ביד! ככה שהם יכולים אחר כך לפתוח עסק או להיות שכירים ולהרוויח כסף. התחום הזה תמיד יהיה מבוקש, זה לא מקצוע שיעלם מן העולם יום אחד, כל בית עסק צריך הנהלת חשבונות, ולכן גם פוטנציאל השכר הוא בהתאם."

יכולה לתת לי קצת פרטים יבשים? כמה זמן הקורס וכמה הוא עולה?
"חשבתי שכבר לעולם לא תשאלי 🙂 יש 3 אפשרויות הרשמה שונות: יש לנו קורס דיגיטלי אינטרנטי שזה למעשה קורס מוקלט שאפשר לצפות בשיעורים שוב שוב כמה שרוצים, יש לנו את הקורס בזום, המרצה עולה לשידור חי במצלמה וכל התלמידים מצטרפים בבית דרך המחשב, בסיום כל שיעור התלמידים מקבלים הקלטת שיעור וכמובן שיש לנו את האופציה של קורס פרונטלי בכיתה עם מרצה ועד 10 תלמידים. אני בכוונה עוצרת ב-10 תלמידים כי חשוב לי שהכיתה תהיה אינטימית ולא עמוסה מדי כדי שבאמת נוכל לתת יחס אישי לכל תלמיד ושאף אחד לא ילך לאיבוד. כל אחד מהתלמידים שמגיעים אלינו מקבל קודם כל חוברת עבודה, תרגולים שונים, ספרי לימוד, יש ליווי אישי לכל תלמיד, שיעורי עזר ומרתונים נוספים שיעזרו לכל אחד לקלוט את החומר, ליישם אותו ולהוריד אותו לפרקטיקה בצורה הטובה ביותר!"

תודה רבה לך על הזמן! מה אני צריכה לעשות כדי להתחיל את השלב הראשון ולהצטרף ללימודים?
"בשמחה רבה, שמחתי לשוחח איתך. השלב הראשון הוא כמובן לפנות אלינו, להשאיר פנייה ולקבוע פגישת ייעוץ כדי לוודא התאמה ועמידה בתנאי הסף. נשמח מאוד להכיר אותך… "